Vladimír Staněk A/W 2015

MBPFW A/W 2015 – Vladimír Staněk, Lukáš Macháček, Daniela Pešková

Vladimír Staněk

Vladimír Staněk je jedním z mála opravdových českých pánských návrhářů, jehož tvorba pro konfekční značku Pietro Filipi reálně ovlivňuje šatník českých a slovenských mužů. A dokonce i mužů ještě dále na východ. Svoji autorskou značku Stinak si tak může dělat v podstatě jen pro radost, a tak ji každou sezonu naplňuje tím, čeho je právě plný on. Aktuálně je to hledání lásky v digitálním světě, na společenských sítím a na mobilních aplikacích. Na nich vládne citový zmatek a erotické napětí, které Staněk bezezbytku převedl do kolekce podzim/zima 2015. V jistých okamžicích možná až příliš doslovně, a tak byly některé modely ukázkou stylistického chaosu, další zas levné erotiky. Nikdo ale Staňkovi nemůže upřít smysl pro pánskou krejčovinu, když precizně zvládá základní kousky pánského oděvu, ani smysl pro humor, když jednou na pánská těla umísťuje tweetující ptáčky nebo, jak je tomu tentokrát, rozpixelovaná srdce. Je jen škoda, že svou autorskou vizi neprodává dotažaněji, tedy tak, jak je k tomu nucen u PF.

Lukáš Macháček

Lukáš Macháček patří mezi v Česku nově vznikající sortu návrhářů, která se rodí z místní líhně stylistů a modelů. Vyrábějí módu takzvaně na klíč, která nemá ambice stát se čímkoli inovativním, má především uspokojit vlastní klientelu, která prahne po generickém světovém looku v přiměřené cenové hladině a v přiměřené kvalitě. Takto na letošním MBPFW představil novou kolekci také Michael Kovačik, jehož návrhářské cítění se nedá nazvat jinak než ready-to-VIP, jinými slovy připravené pro missky a celebrity na předávaní cen Česky Slavík. Lukáš Macháček jde v tomto ohledu o něco dál, a ačkoli jeho ambice končí tam, kde začíná autorská móda, není jeho tvorba naprosto zavrženíhodná. Jeho podzimní kolekce se nese v duchu několik let starého trendy dark looku a to je asi tak vše, co o ní lze napsat. Skládá se ze všeho, co má taková kolekci mít, a nenabízí nic víc, ale ani nic míň. Potěší, ale nenadchne, jak se říká. Paradoxně ale patřila mezi nejucelenější a nejméně rozporuplné řady celého víkendu.

Daniela Pešková

Odkaz Martina Margiely je v módě tím aktuálnější, čím více se značka nesoucí jeho jméno od svého zakladatele vzdaluje. Na scénu tak vstupují značky jako Vetements, které jeho rukopis rozpouští v minimalistickém pojetí současných tendencí. Své pokračovatele má Margiela i v Česku a jedním z nich by dost dobře mohla být i mladá návrhářka Daniela Pešková, jejíž podzimní kolekce ukazuje na slibně se vyvíjející talent domácí scény. Hlavními motivy kolekce byl laserem řezaný neopren, který návrhářka formovala do sošných siluet kabátů a šatů, a závěsové třepení, a to často najednou. Na přehlídce nerušily ani čistě konfekční kousky, které byly precizně navržené i konstrukčně zvládnuté. Jak však bylo z mnoha výtvarněji pojatých oděvů zřejmé, jednalo se jen o první, ještě nedodělané prototypy. Od Daniely Peškové ale po této přehlídce chceme vidět víc.