Božská inspirace Johna Waterse

female-trouble

Na počátku byla královna matka a ta se jmenovala RuPaul. Zrodila se na newyorské klubové scéně v osmdesátých letech, několik roků na to stála po boku Naomi, Lindy a Claudie jako jedna ze světových supermodelek, vydávala úspěšná alba. Pak na několik let zmizela ze scény, jen aby se vrátila ve své nejlepší formě – a prostřednictvím televizní reality show teď na stará kolena předává svou modrost dalším generacím královen, z nichž jedné každý rok propůjčí té nejlepší korunku a žezlo. A protože je především ty mladší queens potřeba řádně vzdělávat, vrátí se v epizodě, která má premiéru příští týden, ještě o dekádu před svoji herstorii. Něco jako kdyby nám vesmír chtěl ukázat, co bylo před velkým třeskem. Opožděně totiž RuPaul a jeho královničky oslaví dnešní narozeniny Johna Waterse, amerického režiséra, jehož osobnost i filmy jsou kultovní už od doby svého vzniku a jimž patří nepřehlédnutelné místo v dějinách filmu.

Je to ale místo, kam se ne všichni odváží. John Waters je totiž mistrem špatného vkusu, hnusu, slizkosti, které ale vždy prezentuje v nejvytříbenější formě. Je to opravdový subverzant, vždyť v podstatě zneužil estetiku exploatačních filmů a undergroundových žánrů pro snímky, které se promítaly v kinosálech v dobrých čtvrtích velkých amerických měst a za nimiž se tam vydávala místní elita. Ta se bavila u temných komedií, v nichž hráli členové jeho divadelního souboru, ale i neherci, a ve kterých hlavní ženskou roli často ztvárňovala drag queen a performer Divine.

Tento otylý muž převlečený za tlustou, stále klející ženu s kabuki vyhlížejícím make-upem a špatně obarvenými vlasy, tento zjev, jež se stal součástí americké kultury, byl pro něj opravdu božskou inspirací, kterou obsadil i do svého kritiky a diváky nejoceňovanějšího filmu Female Trouble. Jeho příběh, stejně jako děj dalších jeho prací jako Pink Flamingos nebo Hairspray, je možné shrnout do jedné věty. Je to ale naprosto absurdní způsob vyprávění, krása starého Hollywoodu převedená do té nejnižší třídy a interakce postav, jimiž Waters říká i to, co si jiní režiséři stejné generace nedovolovali vyřknout, co je na jeho filmech šokující a nezaměnitelné. A dnes, když John Waters slaví 69 let, je ten nejlepší moment si jeho mnohovrstnaté dílo připomenout – nebo objevit. A jak říká hashtag, který díky RuPaul’s Drag Race příští týden zaplní Twitter: #JohnWaters4Ever!