Fashion Weekend v Brazzaville, Kongo

NGS Picture ID:1580169

Jak znáte Afriku? Jako kontinent, kde lidé nemají co jíst ani pít, žijí v nepředstavitelné chudobě a vůbec v podmínkách nehodných lidské civilizace, a kde lidé každý den umírají na ebolu nebo na AIDS, nebo v ozbrojeným konfliktech a občanských nepokojích. Za předchozí větou není otazník, jak by se snad stylisticky slušelo, ale tečka, protože v tomto duchu je Afrika masovými médii předkládána západnímu světu. Jenže Afrika má i svou odlišnou tvář, takovou, která není tolik mediálně vděčná, ale na níž se přesto rozhodla půlhodinovou dokumentární reportáží poukázat arabská televizní stanice Al Jazeera.

Móda i film letos i loni hledali svého Yves Saint Laurenta. A Al Jazeera ho našla na místě, kde by to čekal jen málokdo – v Brazzaville, v hlavním městě Republiky Kongo. Yves Saint Laurent je tam váženou osobou, představuje totiž nejvyšší metu elegance. Není to ale vysoký bílý muž šlachovité postavy, nýbrž černoch průměrného vzrůstu. Je sapeur, jak si místní muži (a dle reportáže také jedna žena) vyznávající nekonvenční styl oblékání říkají. Jejich jméno vychází z la sape, které je jednak francouzským slangem pro oděv a jednak zkratkovým slovem pro Société des Ambianceurs et des Personnes Élégantes neboli Společnost elegantních a styl udávajících jedinců. A Yves Saint Laurent stojí v současnosti v jejím čele.

Chlubí se, že má celých osmdesát dva obleků v různých barvách, střizích i od různých značek. Ale nejen tak ledajakých! Všichni sapeurs se vytahují jmény jako Versace, Armani, Weston… A přitom když kamera navštíví jejich obydlí, respektive obydlí právě Yves Saint Laurenta, připomíná jeho domov spíš lepší slum než příbytek muže, který si obleky od módních značek kupuje za více než dvě stě dolarů za kus. Móda mu je však vášní a i jakýmsi únikem před okolní realitou – a to nejen jemu, ale i ostatním sapeurs. A snad i nám všem, co sledujeme módu a dbáme na to, jak se oblékáme?

Půlhodinová reportáž Enrica Bacha a Adria Monese byla natočena přes jeden víkend strávený v Brazzaville a netočí se jen okolo Yves Saint Laurenta. Vynechává každodenní život v hlavním městě Konga a zobrazuje ho očima rapového umělce, wrestlera a moderátora lokálního rádia. Stejně jako šokující záběry z Afriky popisují jen kus celého obrázku, i Sunday in Brazzaville je stejně zaujatý a je jen střípkem opravdového života v Kongu. Ukazuje ale život v Africe tak, jak si ho často ani nedokážeme představit. Černý kontinent je totiž v reportáži mimochodem také místem, kde móda nepostrádá osobitost, když sapeurs svůj zevnějšek doplňují specifickým chováním tak, jak to podobně v 19. století dělávali britští dandyové, i prvky performance, připomínající přehlídky drag realness na undergroundových bálech v New Yorku v 80. letech.

Móda pro sapeurs není jen hadrem visícím ve skříni, tedy něčím, na co jsme ho díky jeho hojnosti a obří průmyslové mašinérii přešili v našich končinách.