Grey Gardens

GreyGardens_theatricalposter

Rodina Kennedyových má v historii USA vlastní místo. Její členové patřili – a někteří z nich stále patří – mezi politickou elitu, módní ikony nebo významné finančníky. Kennedyovi jsou skutečnou americkou dynastií, které měla vždy prostor v domácím i zahraničním tisku, v televizi i na stříbrném plátně. Ovšem ačkoli bylo o Kennedových natočeno mnoho hraných i dokumentárních filmů, žádný nikdy nepřekonal dokumentární dílo bratrů Mayslesových Grey Gardens, ačkoli to se této rodiny týká paradoxně jen okrajově.

Grey Gardens z poloviny sedmdesátých let jsou bez jakýchkoli pochyb průlomovým snímkem americké kinematografie. Jako jeden z prvních amerických životopisných dokumentárních děl se totiž věnoval známým osobnostem amerického společenského života, jež navíc spojovalo pouto matky s dcerou. Nechal tak jako jeden z prvních dokumentárních filmů nahlédnout do soukromí celebrit, dvou žen, jejichž životní osudy nebyly nijak radostné.

“Mám ráda všechno, co se i jen trochu dotýká show businessu. Necítím se dobře, dokud tomu nejsem nablízku.” – Little Edie

Edith Ewing Bouvier Beale a Edith Bouvier Beale, které si ve filmech nikdy neřeknou jinak než „Big Edie“ a „Little Edie“, sice patřívaly mezi americkou smetánku, byly díky příjmení Bouvier spřízněny s Kennedyovými, film Alberta a Davida Mayslesových je však zachycuje v honosném sídle Gray Gardens v East Hamptonu, když už je lesk a pel krásné vily a rozlehlého pozemku ten tam. Finanční úpadek obou Edie proměnil vilu v dům uvadlého třpytu luxusního života, v jehož zdemolovaných pokojích našel útočiště hmyz a kočky, které si pochutnávají na povalujících se zbytcích jídla a otevřených konzervách. Big Edie a Little Edie ovšem jako by tuto realitu nechtěly reflektovat a dále žijí iluzivním životem, obklopené několika zbylými kabáty z drahé kožešiny a kousky od známých návrhářů.

Už na začátku 70. let si na poměry uvnitř Grey Gardens začali stěžovat obyvatelé okolních pozemků, taktéž movití členové americké elity, čímž se příběh Big Edie a Little Edie dostal do novin. Za bratry Mayslesovými nakonec přišla Lee Radziwill, sestra Jacqueline Kennedy Onassis, s návrhem příběh matky a dcery Bealových zfilmovat. Časosběrný dokument, jehož děj se pohybuje od jedné žité vzpomínky na překrásný život k druhé a je vyrušován bizarními a v dané situaci jaksi surrealistickými momenty společného života dvou žen, je tichou, avšak dechberoucí výpovědí, a to i po čtyřiceti letech od natočení.

Ve světle tohoto výročí byla letos na konci března v limitovaném počtu kopií uvedena do kin po celém světě remasterovaná kopie ve vysokém rozlišení, jehož premiéra byla zastíněna nečekanou smrtí jednoho z režisérů, Davida Mayslese, den před uvedením. Ať už ale Grey Gardens zhlédnete v původní, nebo vyčištěné podobě, zážitek je stejný: znepokojující, obohacující a vizuálně uchvacující.