Umělec je nepřítomen

Jak natočit životopisný film o muži, který se nenechal nikdy vyfotografovat, všechny rozhovory vedl přes fax a je zachycen jen na několika sekundách archivní stopáže ze začátku 90. let? Režisérka Alison Chernick rozhodně neměla lehkou úlohu, na druhou stranu nabídka připravit film o Martinu Margielovi se neodmítá. Výsledek, který měl premiéru na Tribeca Film Festival a posléze i na internetu, je nerozlehlým, dokonce pouze dvanáct minut dlouhým portrétem muže, který změnil vnímání módy. Není však filmem krátký, ve své stopáži totiž řekne vše, co je o Margielovi podstatné říci.

Nakonec i Margiela nechával vždy promlouvat raději svoji práci. Sice je mu již v historii navždy přiřknuta role konceptuálního módního návrháře – nebo dokonce umělce využívající oděv jako nástroj svého vyjádření – pravdou ale je, že právě Margiela nás znovu naučil nosit oblečení. Anebo cokoli jako oblečení. Mezi archivními záběry a fotografiemi, které jsou tomu důkazem, pak tuto myšlenku v krátkých výpovědích obohacují ještě přizvaní hosté jako Suzy Menkes, Raf Simons nebo Jean-Paul Gaultier, jemuž byl Margiela pravou rukou ještě předtím, než si založil vlastní značku, a businessman Geert Bruloot, který jako jeden z prvních objevil Margielův talent. Všichni tito lidé byli režisérce doporučeni samotným návrhářem.

Název filmu – Artist Is Absent – přesně kopíruje dnešní realitu u Maison Margiela, a to ačkoli je John Galliano schopnou náhradou Martina Margiely. Ale podívejte se někdy na kolekce mladých návrhářů, na filozofie rodících se značek nebo i do výloh konfekčních řetězců! Margiela svůj dům sice opustil už před mnoha lety, móda ale rozhodně nehodlá upustit od všeho, co v něm vybudoval.