V rytmu Vogue

slide_233484_1116512_free

Dnes je Mezinárodní den tance a MAUD tančí jen v jednom stylu. V jakém? Ve stylu vogue! A co je to voguing, ptát se? “Voguing je to stejný, jako když si jdete s nožema po krku, jenže ne na ulici, ale na tanečním parketě. Voguing je jako někoho setřít, chrstnout někomu do tváře drsnou poznámku, protože ho tancovali lidé, kteří se neměli rádi. Ale místo toho, abyste si to vyřídili ručně, jste si to rozdali v tanci. A ten kdo dělal lepší pohyby urážel toho slabšího,” vysvětluje v kultovním filmu Paris Is Burning z roku 1990 tanečník Willi Ninja, jenž byl jednou z největších osobností newyorských undergroundových bálů v osmdesátých a devadesátých letech a který je dnes považován za kmotra voguingu.

Odkud vlastně přišel ten název? “Voguing protože spousta pohybů je stejných jako pózy v časopise Vogue. Jméno toho tance je samo o sobě statement. Voguing je inspirovaný hieroglyfy ze starověkého Egypta, ale bere si hodně i z gymnastiky. Cílem obou je totiž dokonalá linie těla a pozic,” říká ještě v části filmu, která je věnována tomuto fenoménu.

Z Williho Ninjy se nakonec díky Paris Is Burning a jeho tanečním schopnostem stala hvězda 90s a jeden z předních choreografů své generace. Malcolm McLaren, renesanční punkáč a někdejší partner Vivienne Westwood, dokonce voguingu a Ninjovi zasvětil i jeden ze svých nejpodařenějších děl, singl Deep In Vogue.

Ninjův nezaměnitelný styl ale inspiroval i daleko mainstreamovější umělce. A bylo to jen pro dobro věci, vždyť kde by byl voguing bez Madonny a jejího čísla Vogue, kdyby ho z hlubin newyorského podzemí nevytáhla a neudělala z něj celosvětový fenomén?

Voguing ale není jen hudbou a tancem minulosti – vogue se totiž vrací do módy! Přičteme to na účet stále vzrůstající oblibě komunity drag queens po celém světě, návratu devadesát let na světová mola, do každodenních šatníků i na televizní obrazovky a vůbec do estetického cítění. Voguing v moderním pojetí představila ve své poslední tvorbě kupříkladu i britské umělkyně FKA Twigs ve svém klipu ke Glass & Patron.

Jenže vogue se netančí jenom v klipech na MTV, ale stále i tam, kde vznikl – na ulici. A jak před dvěma lety řekl v krátkém rozhovoru pro Nowness Dashaun Wesley, další hvězda newyorských undergroundových bálů, Paříž dnes hoří zářivěji než kdy předtím! “YouTube a další společenská média hrály velkou roli ve zpopularizování voguingu. I když celý ten trend odstartovala Madonna, lidé dneska jen napíší pár písmen do vyhledávače a vidí voguing. Díky tomu je současný voguing tak nabitý energií.” Současně ale dodává, že voguing není jen to, co je na YouTube. U voguingu je totiž nejen podstatné to, co děláte, ale je především důležité vědět proč to děláte. Když totiž člověk vogueuje, projeví se jeho charakter. Tancovat vogue je jako vyprávět příběh. A každá póza, každé nahnutí těla, každé natočení ruky, je jasně mířená věta.