Ermenegildo Zegna S/S 2016

20zegna-mutani-slide-R8VP-jumbo

Před každou sezónou je v Miláně, v dosluhující módní metropoli, cítit obrovská nervozita. Milán je totiž atypický svou dramaturgií, která je jednou úspěšná a podruhé zas plná omylů. Toto problém se táhne s většinou zde prezentovaných značek. Na tuto neschopnost poprat se s vlastním údělem doplácel i rodinný klan Zegnů a ani narukování Stefana Pilatiho neprokazovalo takové výsledky, jaké módní svět očekával. Změnu však indikuje kolekce jaro/léto 2016, která je novou adjustací Zegny v provedení, které navzdory své tradiční povaze ponechává celku jistý punc inovativní kolekce.

Pilati totiž jako by skutečně začínal znovu. Na kolekci je cítit přehodnocení použitých materiálů i barevné palety. Od bezpečného spektra tradičních a elegantně vnímaných barev, jakými jsou černá, šedá, okrová či hnědá, se Pilati pouští do růžovějících ploch, oranžových detailů a černé hloubky na povrchu hned několika fluidních materiálů. Broušené hedvábí, delikátní úplety a uniformní vlna totiž ve vzájemné kombinaci propůjčují černé hned několik poloh, na nichž Pilati postavil svůj úvodník.

Mimo zkoumání hloubky černých ploch však v tomto úvodu uplatnil i zajímavá tvarová řešení. V rámci některých vrchních dílů totiž Pilati různými prvky popírá diagonální strukturu oděvů, což celku dodává abstraktnější charakter. Ten je cítit i ve stati příběhu, který u Zegny letos odkryli. Zde je však hlavní fokus obětován barvám a motivům sesbíraných z předešlých dekád tak, aby prorazily neaktualizovanou uhlazenost a dodaly kolekci updateovaný look toho, co se skutečně nosí, co lidé nosit chtějí a co se alespoň trochu orientuje na základě platných trendů.

To, že provedení nepůsobí oproti následujícímu bílému závěru lehce, je však v tomto případě detail, jenž se dá prominout. Edici pak uzavírá předesílaná bílá studie, která dovršuje Pilatiho přesvědčení, že elegance může mít povědomou, ale přesto novou tvář. Formální oděv tak podrobuje odvážnosti transparentních ploch, a dokazuje tím energii, s níž si ho všichni pamatují ještě ve studiích Yves Saint Laurent. Ale i v rámci tohoto úspěchu nechává Pilati přihlížející v nejistotě. Bude další sezona zas plná omylů?