Fendi S/S 2016

Backstage at Fendi Men's RTW Spring 2016

Fendi je značkou jednadvacátého století! Zatímco konkurenti hovoří o latentním trendu sezóny, takzvaném „unfussiness looku“, který by se dal do češtiny přeložit jako bezstarostný styl, Silvia Venturini Fendi už jej ve své kolekci artikuluje každým detailem. Bez obalu, bez nadsázky, bez zbytečností. Když se tak světový tisk posledních pár sezón ptal: „Quo vadis, Fendi?“ Silvia všem tentokrát naservírovala jasnou odpověď.

Pojem unfussiness look poprvé na veřejnost unikl před několika dny po přehlídce značky Calvin Klein, a to přímo z úst návrháře Itala Zucchelliho. Po mnoha citacích v sezonních knihách trendových studií pak kupcům i novinářům rychle došlo, že unfussiness je heslo nové sezóny. Potřeba minimalizovat variabilitu přehlídkových stylingů a do jinak komplikovaného vrstvení vnést pořádek, upřednostňující sílu například jen dvou až tří kusů, se stala výchozím bodem kolekcí Ermenegildo Zegna, Prada a právě i Fendi. Jenže tam, kde ostatní nereálnou komplexnost looků minimalizovali na nositelné minimum jen opatrně, Silvia se pustila do přebudování pánského šatníku.

Vytvořila tak celek poukazující na městkou utilitu, v jejímž rámci se funkční a zároveň esteticky invenční kombinace taftu, neoprenu, bavlny, kůže a hedvábí stává uniformou, propůjčující jednoduchý, nekomplikovaný a přešlechtěných mixů pozbývající styl. Výborná práce s materiály v zemité barevné paletě, občas prorážené neonovými výpadky, v přísedících vzbuzovala až frotérské choutky.

Silvia navíc využila svého umu vytvářet iluzorní principy, které uplatňuje i v dámských řadách. Co vypadá jako kožešina je tkanina a co zas vypadá jako tkanina se nakonec jeví jako něco úplně jiného. Díky tomu se jí vlastně podařilo vytvořit basic kolekci, která ale zdánlivě nebyla tak basic, jak se zdá.

Je tohle podoba nového luxusu? Silvia eliminuje manýristická spojení a kontexty a ve své střídmé, dopředu hledící práci vytváří odkaz nového luxusu, v němž se spojuje invence, tradice a řemeslo.