Gucci S/S 2016

SS16 MILAN MEN FASHION WEEK

Když byl Alessandro Michele před několika měsíci jmenován do funkce kreativního ředitele módního domu Gucci, a nahradil tak Fridu Giannini, řekl mi do telefonu jeden z PR oficírů značky: „Dnes se zrodila hvězda!“ A opravdu, Alessandro Michele se od té doby stal celebritou číslo jedna. Poskytl zatím sice jen pár rozhovorů a představil čtyři kolekce, ale drive, se kterým obrátil estetiku jedné z nejtradičnějších módních značek na světě naruby, všem vyrazil dech. Je ale na jednom momentu překvapení možné vybudovat celou vizi?

Giannini pořádala všechny módní přehlídky v sále milánské pobočky hotelu Sheraton. Prostor to byl praktický, avšak mdlý často stejně jako její kolekce. Alessandro Michelle je zato divadelník, rád buduje drama a nechává hosty v očekávání. Všechny je tak tentokrát pozval do starého skladu na okraji Milána, do nějž nechal nainstalovat barevné neony a reproduktory hrající už před samotnou přehlídkou romanticky laděné skladby. Napětí vzrůstalo každým okamžikem. Dovedete si tak představit, co udělali stovky přihlížejících, když se neony rozsvítily a soundtrack se proměnil v intenzivní chorál. Sál oněměl. Alessandro Michele mu totiž naservíroval přesně to, co se od něj očekávalo. A přidal k tomu několik bonusů.

Není pochyb, že Micheleho rukopis se trefil přesně do ducha dnešní doby. Svou fantazijní hojností, moderním brandingem a dětinskou bezbranností odzbrojil novináře, zákazníky i ostatní návrháře. Nakonec Micheleho Gucci už je teď k vidění v kolekcích a v kampaních jiných značek. Pánskou (a dámskou) kolekci jaro/léto 2016 tak lze vnímat jako jakési potvrzení síly. Právě tato řada byla totiž první pánskou linií, na níž měl Michele dostatek času – jarní debut musel zvládnout za pouhý týden. Michele tak touto kolekcí před diváky jako by dospěl. To bylo znát z každého modelu, který sice navazoval na předchozí, byl ale zcela jiný. Každý prvek se v kolekci opakoval vždy jinak, ať už šlo o vzor, o střih nebo o dekorace.

Přesto ale Michele nebyl schopen dosáhnout unikátnosti. Sedmdesátá léta, Yves Saint Laurent, klasická opulence jak ze šatníku Joan Crawford… To jsou některé z přísad, ze kterých Michele zatím pokaždé sestavil modely pro Gucci. Pokud tedy touto kolekcí dospěl, měl by se v příštích sezonách pohnout vpřed. Stejně jako jeho předchůdkyni, i jemu hrozí stagnace a zacyklení ve svých vlastních postupech a prostředcích. A to by byla v případě Alessandra Micheleho škoda.