House of Holland S/S 2016

House of Holland S/S 2016

Už když na začátku května tohoto roku oznámil Henry Holland, že svoji značku rozšiřuje o pánskou linii, se mezi zasvěcenými vědělo, že půjde o velkou věc. Po absenci kolekcí Martine Rose totiž v Londýně chyběl designér přispívající estetickým entusiasmem a eklektickým přehazováním významů, které mají hlavu, patu a také koule.

Henry Holland tak prorazil bariéry britské úzkoprsosti, která se na ostrovech, a to i v rámci London Collections: Men, objevuje stále častěji. A drží se jí i mladí, ať už jsou to nadějní Agi & Sam či produkce Alexandera McQueena. Svěží duch Londýna rok co rok upadá. Variace principů střídají pokusy o správnou trefu do tabulek trendových přehledů a vkusu mezinárodních kupců, kteří hledají stále subtilnější formy. Ty se totiž ve finále, tedy v prodeji, daleko snáze kombinují.

Osobitý styl je tak opravdovou vzácností, který je spíš na škodu. Proto je kolekce Henryho Hollanda příjemným návratem do pole skutečné módy. Přitom je jeho počin tak prostý jako recept na jednoduché, ale výtečné jídlo: vezmi pět barev, Photoshop, kůži, denim, úplet a vystřihuj si, kombinuj. Bav se! Kolekce jaro/léto 2016 totiž připomíná oblékací panenky z papíru, kde existuje milion a jedna možností. Op-art střídá hustou síť opakujících se hesel, jež doplňují střihově jinak standardní edici, která stojí přímo na vkusu samotného návrháře.

Je to tak špatně? Ne! Henry nemusí plnit představy o ziscích a nemusí ani dávat zavděk všem přítomným novinářům. Z jeho kolekce je cítit odzbrojující zábava a svoboda, kterou promítá i do svých dámských řad. Celá prezentace tak působila jako zacelení díry na londýnském trhu s módou.