Mezi Sidem Viciousem a Georgem Brummelem

Punková legenda i otec dandyů se prošli po londýnském mole, když Sarah Burton představila svoji zatím poslední pánskou kolekci pro značku Alexander McQueen.

Ve slavném dokumentárním filmu The September Issue z roku 2009 se André Leon Talley, někdejší tělem i osobností velký editor-in-large časopisu Vogue, svým charakteristicky hlasitým projevem takto vyjadřuje o redakčních stranách nadcházejícího čísla: „Tohle je hladomor krásy – hladomor krásy, zlato! Úplně mi z něj kručí v očích!“

Ačkoli program London Collections Men na podzim/zimu 2016 představil mnoho sugestivních myšlenek v atraktivním provedení, neukojil tak úplně hlad po opravdu pěkném oblečení. Přestože totiž Londýn bije mládím, krásu by na jeho mola šel hledat jen málokdo – onu krásu v tradičnějším slova smyslu, která vyráží dech. Mnoho hostů ale nakonec potřebovalo kyslíkové masky, když nadešel čas přehlídky značky Alexander McQueen!

Detail stříbrné výšivky na zádech saka
Detail stříbrné výšivky na zádech saka

Jeden z nejnadanějších britských návrhářů minulého desetiletí se rád inspiroval subkulturami a undergroundovými skupinkami. To moc dobře ví Sarah Burton, pravá ruka Alexandera McQueena, která po jeho tragickém skonu v roce 2010 převzala otěže jeho módního domu. A jeho práci se snaží co kolekcí vybrousit k dokonalosti. Na podzim a zimu 2016 tak představila muže, jehož hrdiny jsou jak punková legenda Sid Vicious, tak George „Beau“ Brummel, otec dandyů. Nebyla by to nakonec kolekce Alexandera McQueena bez stop perverze a dekadence, a tak se po mole procházeli kluci v elegantně střižených oblecích a nákladně dekorovaných kabátech s ručně sázenými výšivkami – líce však měli propíchnuté obřím spínacím špendlíkem. Motýlí a květinové motivy se rychle měnily v řady řetězů nasazené přes bílé košile, jako kdyby Sarah Burton našla romantiku v privátním S/M klubu pro zámožné gentlemany.

Některá saka byla na zádech ozdobena sametovými liniemi, které připomínaly divadelní drapérie z 19. století. Nakonec nikdo nikdy nepochyboval o tom, že Sarah Burton miluje drama. A ačkoli si ráda chodí pro potlesk, tato kolekce byla znamením, že zavřít oponu se jí za sebou ještě nechce.