Móda Davida Bowieho

V mezičase dvou velkých týdnů módy si dejme chvíli pauzu a BEEP-BEEP!

Podle čínského kalendáře začíná osmého února rok opice, můžeme ale s bezpečností říci, že rok 2016 je zatím rokem Davida Bowieho.

V prvních lednových dnech bylo vcelku nemožné propadnout davovému šílenství při čtení výborných recenzí na Bowieho album „Blackstar“. Jen několik dní nato jsem se však měli dozvědět otřesnou zprávu, a to sice, že bylo jeho poslední…

Tryznu nad ztrátou pana Bowieho drželi lidé po celém světě a všechny druhy médií se okamžitě zaplavily fotkami, videi, nekrology a osobními vzpomínkami na muže, u nějž slova jako „ikona“ nebo „kulturní fenomén“, jimiž byl označován po celý svůj umělecký život, nebyla klišé nebo zveličením.

Hvězdy na obloze v ten den vypadaly jinak – a stejně tak móda. „Fashion! Turn to the left. Fashion! Turn to the right. Ooooh, fashion! We are the goon squad and we’re coming to town.“ zpíval o ní ve výstižně pojmenované písničce z alba Scary Monsters (And Super Creeps) z roku 1980. Ačkoli si jak fanoušci, tak kritikové lámali hlavy s významem jejího textu, především s obratem „goon squad“, který zněl jako delikátně zakamuflovaná narážka na fašismus, pan Bowie vždy tyto domněnky vyvracel.

U Davida Bowieho nikdy nebylo nic takové, jaké se to na první pohled zdálo. „Fashion“ je ale možná prostě jen dobrá new wave písnička, jejíž rozlehlé citové prázdno může člověka až přivést k myšlenkám, co ho vlastně tolik vzrušuje na oblečení, botách, taškách a vůbec na všem, co je co sezónu in.