Milan Fashion Week Peter Dundas Roberto Cavalli

Večerní premiéry

První den Milano Moda Uomo byl ve znamení dvou osobitých a solidních debutů: Milana Vukmirovice u Ports 1961 a Petera Dundase u Roberta Cavalliho.

V posledních několika letech nebyl program milánského fashion weeku zrovna nabit vzrušujícími kolekcemi. Hlavní město italské módy na svých molech jen s obtížemi artikulovalo nosnější sdělení, a to navíc v době, kdy si Londýn budoval reputaci a Paříž si udržovala svoji image exkluzivnosti.

Minulou sezonu se však zdálo, že je Milán zpátky v sedle a opět si jede svůj odvážný mix eleganzy, sex-appealu a marnivosti ve všech archetypálních podobách mužství. Jak uvnitř, tak mimo italský módní průmysl se ozývaly hlasy, které volaly po méně okoukaných tvářích a módních názorech. Na ty nakonec Milán vsadil, a tak byl i první den Milano Moda Uomo na sezonu podzim a zima 2016 svědkem dvou silných debutů.

Milan Vukmirovic ani Peter Dundas však nejsou žádnými nováčky – prvně jmenovaný je všudypřítomná módní persona a druhý zas pomohl oživit jméno značky Emilio Pucci. Tihle dva se ale hned na začátku milánského týden pánské módy představili v nových rolích.

Ports 1961 F/W 2016
Ports 1961 F/W 2016

Snad každého překvapilo, v čem se na mole objevil model otevírající přehlídku značky Ports 1961. Její současný kreativní ředitel Milan Vukmirovic je díky atletické postavě a charakteristickému ležernímu stylu, ke kterému mu stačí jen džíny a tričko, cílem objektivů všech fotografů, zachycujících outfity návštěvníků módních přehlídek. Jeho debutová kolekce pro tento kanadský brand je však příkladem eklektismu par excellance.

Řada v podstatě představuje celý pánský šatník vyvedený v oblíbených trendech minulých i aktuálních sezon. Všechny modely ale mají společného jmenovatele: důraz na krásu. Vojenská saka, opásané cardiganové svetry, tropické motivy, vesty jak z pozdních 80. let, lovecké kabáty, nadimenzovaná poncha a mnoho mnoho dalšího Vukmirovic ozdobil, převedl do jednotící uvolněné nálady a připravil k okamžitému nošení. To nakonec, jak předpokládám, bylo i jeho cílem.

Peter Dundas, norský návrhář, který se učil u Jean-Paula Gaultiera, měl se svou první kolekcí pro Roberta Cavalliho jiný záměr. „Real Opulence“, jak řadu nazval, byla totiž kvintesencí jména Cavalli. Zvířecí potisky a bohaté využití látek, tedy jádro dědictví pana Cavalliho, prosvítaly v kolekci inspirované rockovými legendami 60. a 70. let.

Mnoho novinářů i dalších pozorovatelů módního dění vidělo v jeho debutu jen další napodobeninu současného naladění značky Gucci vedenou Alessandrem Michelem. Kalhoty do zvonu, sametová saka, vzorované košile a všudepřítomné šperky tomu možná nahrávaly, není však pochyb, že toto je stoprocentní Cavalli. To jen dokazuje, jak nadčasový je rukopis pana Cavalliho a jak zapomnětlivé je módní obecenstvo.

Roberto Cavalli Peter Dundas Milan Fashion Week
Z přehlídky kolekce podzim/zima 2016 Petera Dundase pro Roberto Cavallu