Město rybářů a mořských vlků, město tyčící se nad vodami Labe,místo, co ochutnalo hořkost bomb, ale i slávu – Hamburk.

No a pokud už v úvodu ohrnujete nos, poněvadž do Německé spolkové republiky jezdíte jedině spoutaní – pod tlakem rodiny/blízkých – nenechte se jen tímto faktem odradit. Hamburk vás totiž přesvědčí o každém opaku toho, co si o Němcích myslíte.

Hamburk vůbec nespadá do sicio-kulturního koloritu Německa. Nenajdete zde žádné vyhraněné formy německé společenské úchylky – ani bavorské muškáty za okny, ani pečlivě srovnané ulice. Hamburk se od svých bratrských měst liší svou přirozeností a čím je způsobená? Hamburk už zkrátka není Německo, jeho poloha 100 kilometrů od Severního moře, potažmo dánských hranic a historický vývoj, jenž určoval mezinárodní obchod, z něj učinili metropoli, kde se střetávali různé skupiny lidí, které se nakonec namixovali v dnešní „Hamburčany“. Poznáte to i na první pohled, vizuálně též disponují jinými charakteristikami než ostatní Němci. Svou polohou blíže k severu se už téměř zdá, že se spíše podobají seveřanům – Dánům, či Švédům. Vypadají neuvěřitelně bezstarostně a evidentně rádi utrácejí své peníze. Kde? Všude!

Elegantní styl Hamburčanů

hamburk moda

Hamburk je jako německé Miami, v úzkých uličkách nad kanály zde projíždějí Maibachy, jenž zastavují u vybraných výloh krásy a decentně čekají, než si jejich majitelé obklopeni taškami nastoupí zpět dovnitř. Spokojené ženy a muži se promenádují po nábřežní ulici Jungfernstieg, jež funguje jako hlavní městská třída. Zde v širokém prostoru nad řekou předvádějí svůj okázale elegantní styl a korzují mezi luxusními nákupním domy. Nesmí tu chybět ani Němci milovaný Peek & Cloppenburg. A místní módní „svatostánek“ Hamburger hof, či Alsterhaus. I architektura vysokých hanzovních domů zde odpovídá vysokému životnímu standartu a exkluzivnímu vývoji, což z rušné třídy dělá jedno z nejkrásnějších míst ve městě vůbec. No a jelikož vás asi nezajímá, kde si dáte nejlepšího wursta, přesuňme se do další fashion lokality v Hamburku. Významnou nákupní třídou je i Monckebergstrasse, kde se nachází největší nákupní pasáž v Evropě – Europe Passage a tam….tam najdete všechno. Od tradiční kloboukárny až po střelené a Němci oblíbené značky, třeba jako One green elephant. Hned naproti se také můžete zašít do obchoďáků Karstadt, či Appehath Cupper, ty fungují jako berlínské KaDeWe, nebo pařížská LaFayette. A když byste náhodou z nákupů byli unaveni, můžete si zaběhnout na nedaleké Rathausplatze k radnici na kafíčko.

Město módy, architektury a historie

Hamburk je kromě módy i městem nové architektury. Na jednom z doků se třeba současně pracuje na výstavbě nové filharmonie. Podle návrhů a dosud zveřejněných fotografií bude tento „macek“ stát za to. Ale to je koneckonců to, co dělá Hamburk tak pozoruhodným a „neněmeckým“. Střetávají se tu sice německé ambice, ale i nebývalý styl. O ten obyvatelé jednoho z nejdůležitějších evropských přístavů nemají nouzi. Mladí se sice řídí berlínským punk underground stylem, který čerpá z vintage shopů a značek jako American Apparel, avšak převážná většina pracujících hrdě nosí svůj velkoměstský elegantní šmrnc. A zdá se, že tu nic nestojí mezi těmito dvěma skupinamy! Jakoby v životě těchto lidí existovala dvě zmíněná stadia a po ukončení studií a zaběhnutí v pracovním procesu, se to punkové mění v to „šik“. A to je možná to jediné, co Hamburku, jako v elementárních základech stále německému městu chybí – pestrost. No a pokud by vás tento fakt snad zklamal můžete navštívit historické skvosty centra.

hamburk

Jedním z největších je bezpochyby Speicherstad, staré hanzovní město. Zde na vás padne těžkost cihlových přístavních doků, které tu zažívali i ty nejkrušnější chvilky a to již od 15. Století. Už od této doby se totiž datuje vznik prvních hanzovních domů. Speicherstad má neuvěřitelnou atmosféru zašlých časů obchodnické aristokracie. Dýchne tu na vás duch zvrácených obchodů a špinavých intrik. A když absolvujete i toto nezbývá vám než Hamburk opustit (Jen pokud byste nechtěli navštívit legendární Reeperbahn strasse – uličku červených lampiček, avšak vězte, tu vidět nemusíte, nic nového tam nenajdete….).

Hamburk je město, které překvapí svou jinakostí, pohltí svou atmosférou a přesvědčí o opacích, ale jen na dvě noci, věřte že až budete městu mávat za zády přistihnete se při slovech: „Jednou stačí.“