PRADA: Jaro/Léto 2011
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Italská PRADA, založena roku 1913 Mariem Prada, nikdy nebyla konvenční značka pro každého. S každou kolekcí, kterou navrhne Miuccia Prada, zavrhuje konvence, tvoří jakýsi „antisociální status“, snobství otočené naruby. Pradu je těžké definovat – spojuje v sobě jistou klasickou neprůbojnost, zastavení v čase, s tradičními vybranými způsoby a ultramoderní, industriální uhlazeností. Vždy posunuje hranice na více frontách najednou – užité umění jde vždy ruku v ruce s grafickým designem, hudbou, filmem. Prada tvoří jakýsi umělecký a myšlenkový proud sama o sobě.

Od poloviny 90. let šije tento módní dům oblečení a doplňky i pro muže, které vycházejí ze stejné filosofie. Klasické střihy jsou podtrhnuty rafinovaností neznámého, nepoznaného. A je tomu samozřejmě tak i v kolekci pro jaro/léto 2010.

PÁNSKÁ KOLEKCE PRO JARO/LÉTO 2011

Prostředí odpovídá předváděným modelům: čtyři těžké, drsné betonové sloupy, které by mohly sloužit garážové prostory nějakého newyorského mrakodrapu, osvětlené ze shora i ze zdola tisíci bílých světel. Tvrdost betonu se rozkládá nadpozemskou jemností světla stejně, jako se tvrdost střihů rozpouští v jemnosti materiálů a barev.

Ústředním tématem této kolekce Prada jsou dozajista pánské obleky. Klasický střih sak a kalhot se snoubí s precizně rovně střiženou linií svetrů, které se vymezují vůči zbytku. Barevně umírněné kombinace jsou podtrhnuty lesklými koženými botami na vysoké gumové podrážce a sportovními brýlemi.

Tašky a kabely byly vyměněny za „staropanské“ měšce.

„Chtěla jsem vše nejjednodušší, jak to jen jde, co se týká látek, konstrukce, siluet,“ řekla sama Miuccia Prada. „Proto jsem celou koncepci postavila na ideje pracovního oblečení,“ dodala. I proto mnoho modelů připomíná „ pracovní uniformy“ – pošťácké, námořnické, nemocniční. Hodně denimu jako materiál pro pracující.

Rozpoložení dalších modelů je typické pro Prada – křiklavost spojená se střihovou umírněností. Nemocniční uniforma s oversize košilí a šortkami s velkými nohavice, které dodávají celému modelu vzdušnost.

Pletené svetry na jaro se také držely koncepce celé kolekce. Žádné zbytečnosti, zato však tvrdé míchání barev, které evokují jaro.

PRADA opět dokázala, že má módnímu světu hodně co nabídnout. Je jasné, že takovýto styl nesedne všem. Stejně tak, jak je Prada náročná na své výtvory, je náročná i na své uživatele. Oblečení je určeno pro kosmopolitního, konvencemi nesvázaného muže, kterému Prada pomáhá překročit hranice, aby mohl zůstat „svůj“, ale zároveň ho drží v mantinelech slušně oblečeného gentlemana.