Poslední dva roky rostou v Praze kavárny jako houby po dešti. A protože redakce MAUDhomme už prolezla pěkný počet skvělých, průměrných i odstrašujících případů těchto zařízení, rozhodli jsme se pro vás napsat malého průvodce o dvou z nich, které vybočují z řad všednosti. Koneckonců, káva je kulturní nápoj a zaslouží si i kulturní prostředí…

CAFÉ B BRAUN

Café B Braun z vnějškuNa místě původní ohavné „pizzerie“ (nejlépe s eidamem a těstem tlustým na palec) v Lékařském domě, se v říjnu minulého roku otevřel ojedinělý projekt nazvaný Café B Braun. Už jen nahlédnutím dovnitř zjistíte, že je něco jinak. A také je – celý interiér navrhla přední česká architektka Eva Jiřičná. Uvnitř si budete připadat jako uhranuti až platónsky dokonalým designem – sterilita lékařského prostředí se zde snoubí s inspirací 60. lety a až nadpozemskou lehkostí zpracovaných materiálů. Vše si navíc můžete vychutnat i z druhého patra a sledovat tak všechnu krásu ze shora.

Vytříbený interiér Café B BraunV Café B Braun si můžete dát všechny standartně nabízené druhy káv – od espressa přes cappuccino až po různé druhy mocchy. Jak by se na prostor mohlo zdát, ceny nejsou vůbec nijak přemrštěné, ba naopak – dočkáte se normálních kavárenských cen (tzn. jeden shot espressa do 40 Kč). Chuť kávy bych přirovnal k italské značce Illy, která je dle mého názoru jednou z nejlahodnějších káv vůbec.

Nabízené deserty a jiné pochutiny ke kávě jsou na velmi vysoké úrovni, a to hlavně celočokoládový dort. Můžete si dále objednat croissant či různé druhy muffinů. Je vidět, že majitel kavárny vybírá jen to nejlepší a na jeho podniku mu opravdu záleží. Pro dobrý zážitek z návštěvy doporučuji napočítat kalorie…

CAFÉ COLORE

Café Colore v Jungmannově uliciKavárna/restaurace, která otevřela teprve nedávno, ovšem za těchto pár měsíců se dokázala (soudě podle návštěvnosti) etablovat na jednu z nejoblíbenějších kaváren v Praze. Interiér je tvořen do písmene L a rozdělen uprostřed barem na část kuřáckou a nekuřáckou. Interiér je velmi příjemný, míchají se v něm prvky klasické evropské kavárny a italského bistra. Navíc, v kuřácké části máte možnost obdivovat obrazy od streetartového umělce Banksyho a jeho dekadentní předělávky klasických portrétů.

Teď k tomu hlavnímu. Kávu dělají značky Julius Meinl, a ačkoli je tento brand u nás známý jako síť zkrachovalých supermarketů, kvalita jejich kávy je výborná. Jedná se o směs čtyř Arabic a přirovnal bych ji chutí ke známější značce Lavazza.

Café Colore a BanksyKe Café Colore patří neodmyslitelně i jejich výborná kuchyně. Výběr je široký z mezinárodních jídel (od českého řízku až po opravdu vynikající Ceasar salát), což může zapáchat jistou schizofrenií a myšlence „zalíbit se všem“. Do Colore se ale chodí především na těstoviny – domácí, čerstvě připravené, široký výběr od spaghetti až po gnocchi. K nim si můžete vybrat jeden ze způsobů úpravy – od různých klasických omáček až po kousky lososa ve smetanové omáčce.

Personál je vždy vstřícný a platí, že zákazník je pán. Tedy něco, co v českých zemích není ještě zvykem. V tom případě se dá odpustit i jistá desorganizace a pomalost servisu.