Black Swan

Je schopná, učenlivá, ctižádostivá, ale stále jí chybí kouzlo. Přijme svoji roli – osudovou, doslova osudovou… Nový snímek Darrena Aronofsky Black Swan je na světě. Sice již delší dobu, v níž stihl „obeplout“ spoustu významných festivalů a posbírat mnoho cen. Čeští diváci jej však shlédnou až 10. 2. 2011.

Co je na Black Swan nejcharismatičtější, je její půvab. První film s mozkem a krásou v jednom se stal hlavním bodem estetických ale i intelektuálních debat. Propojení hodné bohů si v hlavní roli – pod září reflektorů – zaslouženě užívá krásná herečka izraelského původu Natalie Portman.

To právě ona je dokonalým symbolem filosofie filmu. Kde jinde se snoubí věčně jemná dívčí krása a intelekt bystré studentky, než právě v naší malé královně Amidale (určitě znáte ze StarWars)? Tohle je nepochybně vyhraná příležitost a tah na Oscara. Vždyť sama Natalie musela tvrdě pracovat, aby celou úlohu po fyzické i psychické stránce zvládala. Není žádné jiné, která by měla být obdarována zlatou soškou legendárního rytíře stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy (které představují pět původních profesních sekcí Akademie – herci, režiséři, producenti, technici a scenáristé). Kromě této zřejmě naprosto jisté nominace se Natalie těší také rušné společenské pozornosti, která ji v rolí „labutě“ provází. Cover magazínu VOGUE se věnoval jen jí a skvělé focení a ruch módních medií si určitě musela vychutnat.

Další stylovou ikonou, jež film obohacuje, je francouzský herec Vincent Cassel. Svůj šarm odkryl ve filmu Dannyho parťáci 3 a v temné kampani parfému La Nuit De L’Homme od značky Yves Saint Laurent.

A jak jsem upozorňoval na začátku, dílo se rozkládá nejen v estetických rovinách, ale plyne i v intelektuálních proudech. Příběh vypráví o mladé talentované baletce, jež z lásky k profesi a ctižádosti přijme roli černé i bílé labuti v Čajkovského Labutím jezeře. Schizofrenní povaha role jí však zasáhne i do osobního života, kde se začne zmítat v nejistých obavách.

Jak veškerý tento náklad unese 108 minut filmu, se můžete přesvědčit v již předesílaném datu 10.2. Abyste též viděli, co lze očekávat, zde malá ukázka v podobě traileru.