TOM FORD lookbook 2011

Texasky zakulacený obličej, šibalský úsměv, uhrančivý pohled a galantní móda. Tom Ford se vrátil zpět i pro muže. Jak jeho muž vypadá?

V něm designér prezentuje mládence – snad lépe řečeno automobilového závodníka – z vyšší společnosti, upraveného, elegantního a výstředního zároveň. Ford se při tvorbě zřejmě nechal inspirovat domovinou. Všechny modely zavání umělým stylem prep úspěšnosti (charakteristické pro texaské „neurozené“ ropné rodiny) let po roce 1970. Celá kolekce představuje řadu klasičtěji střižených obleků, kde se návrhář příliš nevzdálil od zajetých kolejí své tvorby. Vypasovaná dvouřadová saka a vysoko do pasu „šmiknuté“ pánské kalhoty byly nosným bodem i jiných Tomových kolekcí. Avšak do této jistoty fikaně doplnil detaily, ze kterých vytěžil trendové maximum. Puntíky a jiné vzory na kravatách a košilích, které budou tuto sezónu slavit úspěch, šikovně zakomponoval do celku, a utvořil tak nenásilně vyčuhující trendy kousky.

Postupným listováním však přejdeme k mnohem uvolněnějším celkům. Ty už více odkazují na vintage módu sedmdesátých let. Avšak pozor, sedmdesátá léta jsou pro každého jen kultura černošského diska, Travoltovy „Horečky sobotní noci“, zvonáčů, výstřihů, vestiček a spoustu chlupatých hrudí. Ale „bílá vyšší prep třída“ si Travoltův styl k srdci nebrala, to my věřte. Američtí „povznesení“ se inspirovali evropskou módou, jak to u nich bývá ve zvyku. A to je to pravé estetické hledisko, v němž tento lookbook spočívá.

Šátečky, barevná saka, lněné kalhoty vysoko do pasu, lehká bavlněná trika s drobným výstřihem na knoflíčky, safari vypadající kabátky kamelové či jen jednoduše krémové barvy. To je styl, který nosil Belmondo při své každoroční dovolené na jihu v Saint-Tropez. Evropská „glamour sedmdesátá“ je tedy elementární Fordovou inspirací. Hvězdy evropského filmu jako Catherine Deneuve, Alain Delon a jejich americké ekvivalenty v charismatickém podání Roberta Redforda či Paula Newmana. Kolem a kolem, Ford ve své pánské kolekci vzdal hold startujícímu francouzskému filmovému baroku.

Takže si, pánové, zabookujte letenky na francouzskou riviéru, je to tam nádherné.