POP-rask v módě
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Andy Warhol v jedné ze svých nejznámějších citátů prorokoval každému 15 minut slávy. U něj je to bez přehánění již 50 let. Jeho jméno se stalo ikonou undergroundové scény, které si do svých obývacích pokojů ráda věšela a stále věší celosvětová smetánka. Není tedy divu, že se z lidí, kteří se motali okolo něho nebo jeho Factory, stávali známé a inspirující osobnosti – tak trochu jiná elita. Svůj styl dokázali vynést, a tak se stali tvářemi generace avantgardy 60. a 70. let.

Kulaté brýle, černý rolák, černé kalhoty a černé kožené boty – v tom se Andy cítil ve své Factory nejjistější. Na jeho příkladu je názorně vidět jedna z myšlenek, o kterou se opírá i MAUDhomme – nejde o to, co nosíte, ale jak to nosíte. I z takto „nudného“ modelu musela vyřazovat Andyho osobnost a charisma.

Jednou z person, které Andy Warhol objevil a jejíž mladý duch žije v módě v pořád, je Edie Sedgwick. Psali jsme o ní již ve článku Andyho múzy, ale ani tentokrát ji nelze vynechat. Typické ramínkové koktejlky, nejlépe černo-bílé barvy, má ve svém šatníků každá Newyorčanka. A psychedelické bílé obleky s černými brýlemi a s obličeji bez jakékoli znatelné gestikulace či citového zaujetí skupiny The Velvet Underground působí stejně silně i dnes.

Andy Warhol samozřejmě neinspiruje jen tím, co nosil. Inspiruje i tím, co vytvářel. Nekonečné napodobeniny jeho plakátů na nejrůznějších částech oděvů jsou jedním z opakujících se motivů konfekčních značek, určené pro ty, kteří „se chtějí lišit“. K tomu samozřejmě potřebují více, než jen triko s barevným Elvisem či Jackie O – to ovšem nechme stranou, ostatně, Andymu by to nejspíš nevadilo. Konec konců přesvědčil lidi o tom, že i konzumní život je umění a přetvářka i vykrádání má vlastně stejnou váhu jako původní myšlenka.

Koneckonců, jeden z nejdiskutovanějších módních designérů dneška – Jeremy Scott – svou inspiraci ve warholovském pop-artu nezapře. A proč vy vůbec měl? Vždyť Andy sám řekl: „Nechápu, proč si lidé na stěny věší obrazy. Já bych si mnohem radši pověsil na zeď dobré oblečení.“