Česká móda jaro/léto 2011
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Česká móda jaro/léto 2011

Letní sezona dorazila do České republiky! S přibývajícím sluncem jsme se zas na půl roku rozloučili s vysokými huculemi a šatník pozbyl zimního obtěžkání. Letní kecky vládnou chodníkům a i čeští designéři se rozhodli vybalit si pro fanoušky svá jarní překvapení. Předznamenáním jarní designérské emancipace českých tvůrců byl i znovu v Karlíně organizovaný Code Mode , svátek alternativní módy, jenž mohli Pražané navštívit tento víkend.

Co však tato akce přinesla? Jak velkou část invence do své tvorby tuzemští návrháři zahrnuli (i ti, kteří se Code Mode tradičně neúčastní)? A mění se vůbec nějak tendence v české módě? Pojďme si v dnešním Trend speciálu některé z položených otázek zodpovědět.

YOUNG PRIMITIVE
Filip Urban – zakladatel brněnské značky (zprvu chlubící se jen vyčnívajícími triky) letos přivedl svůj brand do vyššího stupně krejčoviny. Mimo své originální potisky totiž oživil i linii doplňků. „Společným znakem jarní kolekce jsou kovové zipy a příjemná barevnost,” popisuje novou kolekci spoludesignérka Jitka Skopalová. Avšak pro vyznavače elegance – nesprávná volba. Young Primitive se stále motá kolem streetové elektro módy.

SISTERSCONSPIRACY 
Značka sice svou kolekci na jaro/léto zatím nepředstavila, ale její význam na módní scéně podtrhuje důvod k jejímu zařazení do našeho výčtu. Jako jediná totiž podezřele dobře míchá prvky retro módy s moderními pouličními tendencemi a občas jim vsazuje i formálnější charakter. Značku SISTERSCONSPIRACY založily roku 2005 absolventky ateliéru módní tvorby na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze – Alice Klouzková a Jana Jetelová„Zabýváme se zejména tvorbou autorských pánských kolekcí. Chceme nabídnout alternativu pro ty, kteří chtějí opustit uniformnost masové oděvní produkce, v oblečení hledají individualitu, osobitý styl a názor,“ říkají samy autorky.

LEEDA 
Tuto značku tvoří dvě módní návrhářky – Lucie Kutálková a Lucie Trnková. LEEDA vznikla v roce 1989 a do roku 2003 se zabývala výrobou pouze outdoorového oblečení. Před nedávnem však LEEDA zahájila provoz i pánské divize své značky s názvem: I ♥ your Boyfriend! Kolekce se soustřeďuje na elegantní kousky jako například jednoduché bílé košile, doplněné o zajímavé detaily. Vedle těchto střihů a modelů však vystupují i originálními potisky neobvyklá trika, zajímavě zpracované džíny, či volnočasové letní košile s netradičními vzory kostek a „army-normalizační maskáčoviny“. Je pravda, že ať se návrhářky celkově tváří velice moderně, jejich pánská kolekce až příliš čerpá z československé retro módy, jež se míchá s populárním street stylem.