Anatomie krásy

Pojem krása je největším bičem lidského pokolení. Do jisté míry funguje jako falešný výraz. Krása není konečná – nic není absolutně krásné, ani absolutně ošklivé. Navíc je tato rovina proměnlivá a podléhá spoustě faktorů. Krása tudíž téměř neexistuje. Ve 21. století po mnoha kulturně-společenských emancipacích tedy sledujeme jen estetické hodnoty – aniž bychom o tom věděli.

Ty můžeme přijmout v určitém množství a dokonce je i posoudit, či (s přimhouřeným okem) „poměřit“. Nejvíce jsou taková pravidla cítit právě v módním průmyslu. V módě již dávno nejde o krásu, ale o estetické hodnoty. Ty většinou závisí na trendech, které – jak už jsme si z jejich rozmaru zvykli – jsou velice různorodé a proměnlivé. Únavné jsou vzkazky lifestylových módních magazínů, které ženám (leckdy i mužům) hlásají: „Mějte se rádi za to, jací jste!“, či – „Trend vyhublých modelek zmírá!“

Myslím, že jsou ženy v tomto ohledu příliš upjaté, úzkoprsé, či zaslepené. Jinak si totiž skutečnost, že zmíněnou hypotézu různorodosti ignorují, neumím vysvětlit. Vůbec se přeci nemusíme omezovat na vizuální dopad módních show dua Dolce & Gabbana, jenž každoročně nechají naverbovat stovky těch nejsvalnatějších/nejútlejších princů/princezen antické krásy. Proč taky? Vyhovuje vám podobný styl? Dobře, běžte a zavřete se do posilovny. Ale pokud ne? Nechte se nadchnout velice spontánní a přesto esteticky hodnotnou show svrchovaného panovníka belgické módy Walter Van Beirendonck. Ten vnímá jednotlivé „prototypy“ pánského těla ve své nejčistší přirozenosti, a proto využívá celou její paletu. Podle toho potom také přehlídky vypadají. Horní obrázky už vám napoví samy. Přízeň velice štíhlých, až rachitických chlapců zas pro jaro/léto 2011 využila přehlídka německé stálice Jil Sander.

A mohl bych jmenovat dále. Rozdílností a extrémů je mnoho. Do toho též přimíchejme hit bezpohlavního stylu, kdy muži vypadají jako ženy a ženy jako muži. Andrej Pejič, Lea T a jiní jsou jen další krajnicí módního spektra, stejně tak, jako hlavní tvář módního domu Mugler  Ricky Genest, který je posetý tetováním od hlavy až k patě. Doslova.

Na demonstrovaných případech bedlivě pozorujme, že krása je skutečně bájným pojmem, jehož aplikace v dnešní společnosti ztratila na významu. Člověk už ji vnímá jen pod dojmem své vlastní iluze dokonalé estetické hodnoty. Pro každého je však ta dokonalá hodnota vždy jiná. Nepodléhejte diktátu medií. Žádný Men’s Heatlth, For men, či jiní. Úhledně nedbejte jejich rad a s přirozeným sebevědomým uvádějte tyto schizofrenní estetické obrazy v praxi. Protože není lepšího doplňku, než kapka sebevědomí, využívající estetických “krás”.