Komiksový kýč!

„Tvůj kabát vypadá jako Bagdád po náletu a tvoje držka taky. Fuckuj se!“

Tak zní jedna z mnoha legendárních hlášek kultovního Sin City – komiksu, jemuž mnozí bezbřeze prodali svá srdce. Není lepšího okamžiku, než právě dnešního večera, aby se Sin City vrátilo a připomnělo komiksové šílenství, které propukne během nastávající letní sezóny. Hrdinové vejdou do ulic a kýč jejich oblečků se stane svatým písmem pouliční módy.

Kdejaká značka propadla nové normě, kterou se stává profil hrdiny. Není třeba se bránit – komiksový kýč je zde! Pokud chcete, propadněte mu jako průměrní smrtelnicí, pokud však máte koule, propadněte mu jako oživlé postavy. Léto se stává příležitostí pro zbudování nové hranice pouliční módy, buď jako přešlechtěný pasák, nebo jako ctnostný hrdina.

I aktuální kolekce převážně hip-hop urban značky Stussy vzniklá s producentem komiksových příběhů Marvel nám dala jasně vědět, že jaro/léto pouliční módy bude o hrdinech. Ještě aby ne, tvůrci si zpětně uvědomili jejich důležitost. Komiksy vznikly za účelem výchovy a morální motivace dětí (tedy některé), proč se k tomuto významu alespoň okrajově nepřiblížit symbolikou naznačující konec těžký finančních časů. (I když jen v některých částech světa.)

Stussy kolekce je plná vesmíru, úderů, bublin a všeho, co je pro klasické komiksové hrdiny charakteristické. Počin byl rozdělen do dvou částí. První edice sázela hlavně na originální doplňky. Druhá část edice, jež představila očekávaná trika a košile, debutovala v pátek, a to s velkým úspěchem. Vizuálně výživné obrazy dokonale kombinují jazyk jak komiksového studia, tak odvěkého urban brandu.

Dalším zajímavým kreslířským objevem je spolupráce značky Sisley s ilustrátorem Milo Manarem, jenž se rovněž stal autorem několika komiksů a i jeho práce vykonaná pro Sisley vykazuje obhroublý styl sprostých a špinavých ulic – přesně jako z kreslených příběhů Franka Millera.

Do třetice se komiksovým způsobem velmi zdařile vyjádřilo Moschino, které na svých košilích pro změnu parafrázovalo legendárního pop-artového umělce Roye Lichtensteina.

Zmíněné projekty a jejich následovníci navíc perfektně sedli střihu letošního filmového léta. Vždyť během dvou letních měsíců nás v kinosálech přivítají filmy jako X-Men: First Class, vyprávějící příběh X-Menů ještě před počátkem námi známé série.

Dlouho očekávaný je také Kapitán Amerika, který bude uveden již nyní promítaným snímkem Thor, který slouží jako jakýsi letní komiksový předskokan.

Komiksů plná sezóna se tedy dává do pohybu! Těm, co vadí diktát mol, mají perfektní příležitost rozpoutat lákavou módní anarchii v mantinelech originálního a aktuálního stylu. Pokud se na to cítíte, seberte odvahu!