Miroslav Tichý v Londýně

Legendární český fotograf a malíř – i tak se mluví o nedávno zesnulém českém umělci Miroslavu Tichém. Svým způsobem práce, a nakonec i stylem života a přístupem k umění, se nesmazatelně vepsal do historie celosvětového umění. Nyní máte jeho fotografie možnost vidět ve Wilkinson Gallery ve Vyner Street v Londýně.

Miroslav Tichý byl svérázný umělec své doby. Vlasy si nemyl, nestříhal, nosil jen jeden oděv, který, když se roztrhal, zalátoval provázkem nebo drátem. V jeho životě se střídala období závislosti na alkoholu s pobyty v psychiatrické léčebně, věznění komunistickým režimem a výstavy v galeriích po celém světě. On sám bývá označován za nihilistu či asketu – o svá díla se nikdy nezajímal; válela se v jeho domě po podlaze nebo je žraly myši. Některá jsou politá kávou, na jiných leží takový nános prachu, že se neobejdou bez restauratérské práce…

Začal ve 40. letech nejprve s malbou, kde tíhl k avantgardě, impresionismu a kubismu. Od konce 60. let až do počátku let devadesátých se poté věnoval fotografii, které je hlavním bodem této londýnské události.

K jeho svérázné osobnosti patří neodmyslitelně i způsob práce – fotografie fotil aparáty své vlastní výroby a pracoval jako voyeur, kdy měl fotoaparát schovaný pod svetrem a ve vhodném okamžiku stiskl spoušť bez toho, aby se do fotoaparátu díval či obraz zaostřoval. Fotografie většinou vznikaly na poškrábaném filmu, jsou přesvětlené nebo podsvětlené, někdy dokreslené tužkou pro zvýraznění kontur.

Sami odborníci na umění se ve výkladu jeho díla a jeho práce neumějí shodnout. Jedni ho označují za úžasný objev a originálního umělce, druzí za kurátorskou manipulaci, která vydělává na snadně prodejném životním příběhu a lascivním díle. Jsou tací, kteří jeho práci odmítají, i ti, kteří ho považují za umělce, který se jistým neposkvrněným způsobem navrací k základům fotografie.

Přesvědčit se můžete sami v již výše zmíněné Wilkinson Gallery až do 5. června 2011.