IN: Bez kravaty na čaj

Pánové, vadí vám kravaty? Žádný problém! Kravata, jak se ukázalo, není pro tuto sezónu důležitá. Pokud se rozhodnete pro svou oblíbenou košili, nebojte se ji nechat opuštěnou. Trend bezkravatových košil totiž inspiroval návrháře k vypuštění doplňků a zkoumání funkce košile jako svébytného a samostatného prvku. Módní pozorovatelé odhadují původ této tendence v inspiraci osmdesátými léty, kdy tehdejší hvězdy jako Tom Cruise drobnosti u límečku neřešili.

Kravaty, motýlky, vázanky, či jiné detaily odstranil třeba Dries van Noten, který okatě naznačil, že nejsou nutné. Ve své kolekci nechal modely kráčet po molu ve formálních bílých košilích bez jakéhokoliv doplnění.

Průkopníkem návratu osmdesátkové tendence byl i Calvin Klein či Giorgio Armani, jenž neokrášlenou košili umístil rovnou do dvouřadého blazeru, záležitosti tak typické právě pro dekádu následující po roce 1980.

Byly však i ti, kteří se v tomto duchu snažili zachovat ryze elegantní ráz kombinací. Mezi ty patří klasik americké módy Simon Spurr. Ten své kreace zasadil do prostředí neformálního čajového odpoledne, kde nutnost kravaty je výsadou jen zarytých elegánů.

Ať se však vy rozhodnete pro jakoukoliv verzi, tu travoltovskou, nebo čajově elegantní, nebudete litovat. Potit se v létě s kravatou totiž už nemusíte. Přestože je stále důležité míti na paměti společenská pravidla.