Milánské minutky 2011

21. 6.

Dsquared2
Umělecké duo Dean a Dan Catenovi naplňující kreativní potenciál značky Dsquared2 se pro tentokráte dokonale přizpůsobilo atmosféře italské půdy. Jejich model muže pro léto 2012 odkazoval na italský pouliční styl plný vzorů, barev a drsné černé v ostrém kontrastu s červenou a kůže. Mimo to se však svérázní Kanaďani vydali i do chladné Skandinávie či svůdného Miami. Každá část kolekce byla na základě lokace podbarvena fotografií daného města, mezi něž se do výběru dostala Florencie č Stockholm. Návrháři přitom opět nenechali dopustit na charakteristickou erotiku vykreslujícího muže jako dokonalý esteticky předobraz lidstva.

Giorgio Armani
Giorgio pokračoval v cestě, jíž vyznačil už ve své linii Emporio Armani. Měsíční šedá s osvěžující modrou vytváří chladivý efekt tajemného oblečení, které díky průsvitným materiálům doplňuje tvar velice mužné a přesto jemné kolekce.

20.6.

Etro
Pomyslným pondělním vítězem je bez debaty značka Etro, která předvedla kolekci inspirovanou španělskými a latinskoamerickými vzory. Luxusní látky, klobouky, šátky a nekonečné vrstevní se staly devizou jejich přehlídky.

D&G
I druhá přehlídka dua Dolce a Gabbana, tentokrát pod štítem jejich high-street značky, byla velice vydařená, ba dokonce lepší než jejich hlavní tahoun. Oba kreativci na příští jaro a léto uvařili kotlík špagetového westernu, kterému nechybí „odpich“ ani jistá dávka sebeironie.

Gucci
Gucci tento rok přišlo s přímo bipolární kolekcí. Jedna část se držela při zemi jak ve výběru látek, tak ve střizích a celkovém zpracování. V druhé polovině však Gucci jakoby ožil a nabídl nám zajímavou variaci na vycházkové obleky v kombinaci kár s lesklými materiály.

Alexander McQueen
I když se Sarah Burton snaží, co jí síly stačí, jistý pocit „malosti“ v porovnání s McQueenem v sobě nezapře. Kolekce se pohybovala mezi inspirací strašidelným cirkusem, rozpálenými 70s a letní klasikou se vzorem připomínající plátno na pokrytí lehátek.

19.6.

Neil Barrett
Na začátek ještě jedna ozvěna včerejšího dne: Neil Barrett. Jeho přehlídka měla zpoždění hodinu a půl, a tak se již nevešla do včerejší uzávěrky. Avšak jeho asexuální, grungem protkaná kolekce inspirovaná britskou klasikou stojí opravdu za to. Typické anglické vzory se ztrácejí do černé nicoty a mackintoshe pozbývají svého tvaru na úkor kožených vest.

Prada
Jen Prada dokáže vytvořit kolekci, která je ohavná, a přitom chcete vlastnit každý její kousek. Designérský tým v čele s Miucciou Prada se tentokrát inspiroval golfem. Protože Miuccia dle vlastních slov golf nenávidí, vzala jeho typické prvky a obrátila je naruby. Divoké golfové a květinové potisky se táhly celou kolekcí. Vrcholem pak byly diplomatky a boty s golfovými cvočky.

Vivienne Westwood
Vivienne Westwood vzdala hold anglickým sportovcům a Olympijským hrám, které se budou konat příští rok v Londýně. Gladiátorské sandály, fotbalové podkolenky, antické vzory a ve středu všeho krejčovina.

Emporio Armani
Armani je svojí kolekcí řady Emporio Armani prakticky esencí příštího jara a léta. Šedivá, modrá a inspirace divokou přírodou je vidět ve většině kolekcí, Armani z ní však udělal středobod celého příběhu.

Trussardi
Trussardi překvapil nezvykle dobrou a sofistikovanou kolekcí. Obří kufry a jiná zavazadla ve spojení s výraznými střihy a industry inspirovanými brýlemi vytvářely iluzi rudolfínského alchymisty. Oblečení předváděli jak nedorostlí mladíčci, tak vousatí muži.

Bottega Veneta
Tuto sezónu si nejsme jisti, co nám chtěla Bottega Veneta říci. Rockový glamour střídaly edgy looky s vesmírným potiskem, pokračovalo se variací na safari styl tohoto léta, až bylo vše zakončeno přeslazenými obleky v jarních barvách. Jednalo se v podstatě o variace na minulé kolekce, jednotlivé kousky však byly velmi povedené. Jen posuďte sami…

Moncler
Hvězdné války v podání Moncler – tak vypadala přehlídka této značky. Rytíře řádu Jedi nahradili šermíři a příslušnost ke straně dobra či zla francouzská trikolora. (Což také může vypovídat o mnohém… – pozn. redakce) Dobrá polovina kolekce čítala kusy v bílé s modrými pruhy, které však nelahodily postavě.

18.6.

Burberry
Jaro a léto příštího roku budou u anglické značky Burberry ve znamení moderního vyznavače stylu hippie. Na Burberry až nezvykle pestré barvy, indiánské a aztécké vzory à la Missoni a tu a tam i letošní trend jara: pruhy. Jako pokrývka hlavy slouží zvětšená verze „rádiovky“ z úpletu.

Roberto Cavalli
Roberto Cavalli se nechal inspirovat 70. léty. Ne však v tak uhlazené formě, jako Tom Ford pro tento rok. Roberto Cavalli je daleko více barevnější, odvážnější a „pouťovější“, ve slova smyslu platném pro onu dekádu.

Dolce&Gabbana
Pánové Dolce a Gabbana neopouštějí svoji rodnou Itálii. Tentokrát se vzhlédli v dělnické kultuře a uniformitě. (Oblíbený počítačový Mario, jménem nejspíše Ital, byl od stejného řemesla…) Šli ovšem svoji cestou – celou přehlídkou se opakovalo téma drsné síťoviny.

Frankie Morello
Opravdu velice zajímavou kolekci předvedl Frankie Morello. Jeho muž příštího léta se nebojí adrenalinových sportů, lezení po skalách nevyjímaje. Navíc skloubil vysokou módu s čistě sportovním oblečením. Celou přehlídkou se táhlo téma umělých materiálů. Velké batohy jen podtrhovaly charakter „opravdového muže“.

Jil Sander
Jil Sander na příští léto naprosto obrátila. Z do očí bijícího colour blockingu nezbyla ani stopa – oblečení bylo v ryze temných barvách, které kontrastovalo s doplňky vyvedenými v hadí a krokodýlí kůži.

John Varvatos
John Varvatos zůstává i pro další sezónu svůj. Vytvoření iluze městského bohéma se mu povedlo na výbornou. Celá kolekce je neústupná ve volných střizích i barvách v šedohnědé paletě.