Vzpomínky na Afriku

Sami žijí na hranici přísného přírodního asketismu, přestože jejich životy jsou možná bohatší, než ty, kterými dýchá západní civilizace. Obývají jedno z nejkrásnějších míst světa a osvojili si tak podmanivý způsob oblékání, že jim podlehli i mnozí návrháři. Kmen afrických Masajů se stal novou módní aristokracií.

Ngorngoro, přírodní rezervace v Tanzanii, je domovinou tradiční africké společnosti. Kromě standardních civilizačních výdobytků – jako je například toaleta – tu však najdete i lva bloudícího mezi dřevěnými obydlími. Denně tak obyvatelé tohoto území potkávají krásu, za niž průměrný evropský turista platí statisíce. Oni však mnoho peněz nepotřebují a k odění jim slouží jen obyčejná deka s nezvyklým barevně kostkovaným vzorem. Ten je natolik uchvacující svou jednoduchostí a bohatým charakterem zároveň, že po něm hbitě chňapli mnozí módní tvůrci pro příští jaro/léto 2012 či nadcházející podzim/zimu 2011/2012.

Britský návrhář Kim Jones, jenž sloužil i u Dunhill, poprvé představil svůj um v pařížském Louis Vuitton. V souvislosti s brandem Dunhill se o něm mluvilo jako o rozmazleném dítěti hledajícím inspiraci všude tam, kam jen dětská fantazie dosáhne. Tentokráte se však zřejmě uklidnil a velice vážný námět se sociologickým apelem našel právě u Masajů. Dal tak vzniku ucelené, hravé a přesto elegantní kolekci.

Stejně tak učinil Thakoon Panichgul. Americký návrhář thajského původu si stihl za svoji relativně krátkou kariéru vydobýt přízeň první dámy Michelle Obama a vlivných editorů, kupců a stylistů. I on se ve své čiré inspiraci zřejmě nechal unést Masaji. A pro podzim/zimu 2011/2012 předvedl dámskou kolekci zahrnující africký vzor na vrstvených overalech, velkolepých róbách nebo péřových bundách. Dosáhl tak kýžené estetiky, jakou předvedl i Jones v kolekci pro Louis Vuitton. Člověk se zde nevyhne nutnému srovnání.

Avšak není radno přemýšlet, která z nich byla zdařilejší – tento parametr dnes nehraje roli. Půvabná je sama předloha. Koho by napadlo, že černí muži mluvící jazykem starého světa disponují tak krásným, tradici zachovávajícím oděvem?

To dokazuje jediné. Podobné předobrazy netřeba bezhlavě přejímat na základě selekce světových tvůrců. Nejjednodušší je zkrátka chodit s očima dokořán…