Gentleman s foťákem

Blogger – pro většinu synonymum rozmazleného teenagera. Třeba vynaložit úsilí, abyste v ulicích zastavili kolemjdoucího, který by si pod anglofonním výrazem představil někoho jiného. Proč? Díky zprofanovanému pohledu vytvořeného na základě těch několika málo opravdu exemplárních případů? Ano, ale realita je jiná. Její podstatu naplňuje třiačtyřicetiletý newyorkský fotograf Scott Schumann. Bloggovat nezačal při škole, nýbrž po zralé kariéře kreativního ředitele několika showroomů, kde poprvé prožíval svá setkání s módou, jež se stala jeho pravou vášní.

Když roku 2005 podal výpověď ve svém dosavadním zaměstnání, aby se mohl starat o svou malou dcerku, začal si volné dny pestřit procházkami po městě s fotoaparátem v ruce. Postupným pronikáním do ekosystému metropole se z něj tak stal přesně fungující detektor stylu. Jeho blog The Sartorialist se brzy po svém založení (rovněž v roce 2005) stal respektovanou doménou nabízející obrázky toho nejrozmarnějšího módního spektra jedné z největších amerických metropolí – New Yorku.

A Scott ve svém úsilí vydatně pokračuje dále. Za léta své bloggerské emancipace si díky této snaze vydobyl mnohá uznání. V roce 2008 se stal tváří kampaně GAP, byl zařazen mezi top padesátku nejvlivnějších mužů v módě, Carine Roitfeld ho přizvala na konzultaci některých svých projektů ve Vogue a na každé reportážní fotografii serveru style.com z týdnů módy, ať již v New Yorku, Miláně, Londýně či Paříži, čekejte jen jeho autorský podpis. Arbitr stylu si skrze svůj objektiv vydobyl přízeň hvězd a došel statusu vlivného bloggera bez přetvářky se skutečnou a zbytečně nedramatizovanou láskou k módě.

Starý mládenec a gentleman Scott je přitom skromný romantik. Účes si upravuje v zapadlém vintage holičství na rohu svého domu a nejraději nosí klasiku s tváří bílé košile a tmavého kabátu.

„Nikdy jsem to nestudoval, nikdy jsem nikomu neasistoval, prostě fotím tak, jak fotím, vychází to ze mě instinktivně,“ říká sám Scott. Za módního fotografa se nepovažuje, svou roli zbytečně neprožívá. Bublinky uznání zůstaly v láhvi, do hlavy tomuto charismatickému chlapíkovi rozhodně nestouply, proto je stále tak skutečný, proto má stále co nabídnout. The Sartorialist je ten druh blogu, který by ve vašich oblíbených položkách neměl chybět.