V rozkvětu

Ačkoli japonskou katastrofu ze dne 11. března již zastínily jiné události, země vycházejícího slunce se s následky – a to nejen těmi ničivými – vyrovnává dodnes. V jistém smyslu mementem společenské zapomnětlivosti je krátký snímek In Bloom, česky V rozkvětu, japonského režiséra Fumi Nagasaka, který ho zveřejnil pomocí webové verze magazínu Dazed&Confused.

Připojil k němu takovýto vzkaz: Jedenáctého března tohoto roku jsem byl v Japonsku a zažil jsem ono strašné zemětřesení. Vidět moji zem zlomenou pro mne byla velmi bolestivá zkušenost, díky které jsem si uvědomil, že si musíme vážit věcí, které považujeme za samozřejmost… kupříkladu rodiny a střechy nad hlavou. V televizi nebyly žádné jiné zprávy než ty špatné, i když každý doufal v obrat k dobrému. Právě tehdy jsem viděl reportáž o začátku období rozkvětu třešní, které nastalo na jihu Japonska.

Viděl jsem v ní lidi s úsměvy na tvářích a bylo mi jasné, že nesmíme zapomínat na lásku k naší vlasti a krásným věcem, jež máme. Tento pocit byl impulsem vyjádřit ji svojí vlastní cestou. V dubnu jsem se vrátil do New Yorku a svým přátelům-umělcům jsem předložil návrh. Rozhodli jsme se Japonsku věnovat něco nádherného a krása Andreje Pejiće je přesně tím obrazem, který jsme měli na mysli.