Signoras v MET

Po fenomenálním úspěchu výstavy Savage Beauty, která shrnovala celou kariéru Alexandera McQueena a do posledních dnů trhala rekordy v počtech návštěvníků, se Metropolitní muzeum umění v New Yorku, jemuž se neřekne jinak než MET, připravuje na další výstavu velikánů módy. Tentokrát jimi budou dvě dámy, respektive italské signoras Miuccia Prada a Elsa Schiaparelli.

Obě jsou to ženy, které ve své době mění tvář módy, jen Miuccia Prada dnes a Elsa Schiaparelli mezi dvěma světovými válkami 20. století. Prada je známa pro svou nekonvenčnost a mnohdy i nečitelnost svých kolekcí, které ať jsou jakékoli, nejsou nikdy fádní. Elsa Schiaparelli je pak tak trochu dnešní dobou opomenutým géniem, která ve své době soupeřila se samotnou Coco Chanel o místo na výsluní světové dámské módy. Ve své tvorbě se inspirovala evropskou avantgardou, dadaismem, surrealismem a například její lobster dress jsou počinem opravdu hodným výstavy. V zapomnění bohužel upadla po válce díky startu vlny New look, kterému nedokázala uzpůsobit svojí tvorbu. Navždy však změnila tvář módy: zavedla nespočet nových střihů a postupů, které dnes běžně vídáme. Jejím největším „vynálezem“ byly však módní přehlídky, se kterými přišla jako úplně první návrhář na světě.

Společná výstava těchto dvou dam otevře své brány již v květnu 2012 v MET Costume Institute, který za nejhlubší krize vzkřísila Anna Wintour. My se můžeme těšit na to, že se na výstavě objeví i pánské oděvy z minulých let. Kurátoři Harold Koda a Andrew Bolton dle svých slov doufají, že se výstava setká se stejným ohlasem, jako před několika týdny skončená Savage Beauty.