Berlín, Kodaň, Damašek
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Berlín, Kodaň, Damašek

Dánský návrhář Henrik Vibskov je rozhodně neortodoxním designérem a vizionářem. Proto když přichází s novou řadou vůní pojmenovanou Type, je potřeba se ptát. Je vymezen jen pro jistý typ muže či ženy? Určitý typ krevní skupiny? Či co vlastně znamená onen „typ“? Henrik Vibskov má svoji vlastní definici tohoto slova, kterou formuluje pomocí tří unisexových parfému BC a D.

Každé z písmen zastupuje iniciálu jednoho ze tří legendárních měst – Berlin, Copenhagen a Damascus. Jednotlivé vůně mají svá určitá specifika, která vyjadřují atmosféru daných míst.

Berlin zachycuje mrazivý chlad dne v bývalé sovětské části města, kde se i dnes spousta budov vytápí uhlím. Ačkoli ze začátku parfém působí velmi kořeněným a prchlivým dojmem, kterého je docíleno díky černému pepři a esenci sírových zápalek, brzy začne na povrch vyplouvat jeho jemné kořeněné srdce (cerd, vetiver, gaiac) a rozvine se až v přívětivou a útulnou vůni černého dřeva (břízový a úhelný tér) připomínající zakouřené ulice čtvrti Pankow.

Copenhagen, či česky Kodaň, je samozřejmě stěžejním místem Vibskova i celé kolekce. Návrhářovu kolébku pak vystihuje slaný vzduch a průzračná voda, kterých si každý den užívají mořští vlci na svých bárkách u pevnosti Trekroner při vstupu do kodaňského přístavu, což je prý nejlepší místo pro lov sleďů. Type C je svěží a vzrušující vůní s čistou harmonií citrusů (bergamot, mandarinka, citron) spojených do akordu mořského vánku obohaceného o výtažek z mořského plevele.

Damašek je naopak fantazií inspirovanou Středním východem, kde se pestrobarevný pouliční život a tradičními trhy setkávají v horkých letních dnech, které jsou nasycené lákavými vůněmi. Svěžest koření a citrusů (bergamot, růžový pepř) se rozvine do hřejivého a hojného květinového buketu (jasmín, pomerančový květ, zázvor, skořice). Bohatá a tělesná směs ke konci odhaluje hojivou rovnováhu dřeva styrax, santalu, fazole tonka a vanilky.