Salvador Dalí pro Vogue
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Salvador Dalí pro Vogue

Již za svého uměleckého života se španělský malíř, sochař, ilustrátor a velmi renesanční muž Salvador Dalí postaral o to, aby byla jeho osobnost známa ještě dlouho po jeho smrti. Nejvíce je samozřejmě spojován se surrealismem a jeho jméno je bez přehánění synonymem pro tento významný styl 20. století.

Jako spousta umělců té doby, ani on se nevyhýbal možnosti spolupráce s nejrůznějšími uměleckými nebo umělecky orientovanými časopisy, které v té době zažívaly svůj zlatý věk. Svůj rozkvět tehdy zakoušely i módní magazíny a kupříkladu spisovatelé jako Francis Scott Fitzgerald či Ernst Hemingway byli tou dobou pravidelnými přispěvateli časopisu Esquire, Sinclair Lewis se jako esejista objevoval v GQ, a tak pro nikoho jistě nebude překvapením, že se umělec formátu Salvadora Dalího podepsal na vývoji pařížské edice Vogue.

Právě Vogue Paris je známý spolupracemi s významnými umělci různých dekád. Obálky pro něj navrhli Horst P. Horst, Andy Warhol a několikrát i Dalí, konkrétně v letech 1939, 1944, 1946 a 1971. Nezůstalo však jen u obálek, jeho stylu se podvolilo celé číslo, které bylo na mnoha stranách protknuto jeho charakteristickým rukopisem a ilustracemi. Nakonec lze jen podotknout, že je škoda, že si módní časopisy dnes již tak málo všímají umělců…