Kontroverze

Fotografie je problematický obor. Zobrazuje i překrucuje realitu ve všech možných směrech. Lže i vypráví barvou, úhlem zachycení i samotným momentem, který znázorňuje. Proto již od svého vzniku v první polovině 19. století musí tento způsob umění nutně vyvolávat smíšené reakce, divokou diskusi i kontroverzi. A právě tomuto tématu se věnuje výstava, která dnes, 8. září, otevřela své brány v pražském Rudolfinu.

Ať již jde o fotografii Buzza Aldrina na Měsíci, která je podle některých ještě dnes považována za podvrh, snímek padajícího zastřeleného španělského vojáka či poslední snímek princezny Diany před její tragickou smrtí, všechny tyto momenty zachycené na fotografický film ještě dnes vzbuzují rozpačité přijetí. I sama galerie radí citlivějším jedincům, aby raději zvážili návštěvu expozice.

Celá výstava byla zrealizována švýcarským Musée de l’Elysée v roce 2008 a Praha je již její osmou zastávkou. Podtitul, kterým se propaguje, zní „Právní a etická historie fotografie“ a z toho jasně vyplývá, jaký byl cíl kurátorů. Ne snad metodicky a analyticky přemítat nad kontroverzním materiálem, ale nabídnout návštěvníkovi možnost zamyslet se nad palčivými otázkami. Je v pořádku, že fotografie tyto věci zobrazuje? Jak je zobrazuje? Vidíme před sebou pravdu či fikci? A v neposlední řadě: kam až sahá svoboda uměleckého i osobní projevu?

Tyto otázky máte možnost si zodpovědět již od dnešního dne a fotografie si bude možné prohlédnout až do 13. listopadu tohoto roku, kdy výstavu čeká další přesun. Projekt nabízí i bohatý doprovodný program, o němž více informací zjistíte na kontroverze.eu.