Peacoat – tradiční model kabátu, již všichni známe, jen ne pod jeho pravý jménem. Peacoat se začal vyrábět roku 1881 a důvod jeho vzniku byl přísně účelný. Peacoat měl najít své místo u amerického námořnictva, avšak jeho střih a tvar se stal natolik ikonickým, že jej ve dvacátém století mnohé módní značky začaly imitovat a tento charismatický střih zimního kabátu se stal populární výsadou mužů a později i žen. Klasický peacoat svou délkou neskrývá kolena a většinou sahá jen do pasu, nebo mírně překrývá boky, je obdařen dvouřadým zapínáním a často jej zdobí i velký a široký límec.

Bristká značka TOPMAN se rozhodla tuto vyhledávanou standartu renovovat. Projekt přišel celkem včas, neboť se zdá, že nadcházející zima se kromě své stoicky klidné nálady drží i nového náboženství, jímž je renovace. Přesně tak proces vytváření nových náhledů na jednotlivé části pánského šatníku nazvalo nové číslo magazínu Vogue Hommes International. A specifikace je celkem trefná. Muži se tuto zimu naučili znovu nosit kožešiny a ujmuli se svých předtím ztracených výsad. Mezi ně patří také peacoat a zřejmě i proto se stal legendární svršek terčem TOPMAN renovace.

TOPMAN Peacoat projekt

Bristký megabrand se do projektu nové modelace tohoto kabátu vrhl ve spolupráci s mnoha světovými designéry. Na seznam oslovených návrhářů se připletl i Kanaďan Todd Lynn. Ten svou verzi obdařil o rockový spirit použitím multizipového stylistické prvku. Newyorkský Timo Weiland (jehož kolekci na jaro/léto 2012 jsme vám ukázali v Newyorských minutkách) použil mix navy modré a černé, přičemž střih celkově zkrátil.

Londýnský návrhář Alister Mackie přepracoval koncept jednoduchého vintage peacoatu ze čtyřicátých let minulého století. Tim Hamilton opatřil svůj peacoat zrcadlovými knoflíky a kostkou vně vzoru.

Poslední a vlastní TOPAMN design přišel se zajímavou experimentální polohou minimalistického rozvržení versus lesklé vnitřní podšívky.

Celý TOPMAN počin zapadá do portfolia jejich svérázných aktivit, jež diváky sice pobaví, ale díky jejich četnosti brzo pozorovatele omrzí.