Dá se považovat za skutečnou českou módní ikonu. Začínala jako rozverná holka, co s kapelou Toxique dělala díru do tuzemské pop-music svou pokojíčkovou érou, a vyrostla v sebevědomou showmanku a konvence bořící hvězdu. Nebojí se nosit věci ze second handů i po travestitech – Klára Výtisková. Tento rok svou přítomností zaštítila i Prague Fashion Weekend, jenž svým výrazným charismatem a podmanivým hlasem odmoderovala „na jedničku“. My jsme ukořistili část jejího času k exkluzivnímu rozhovoru pro MAUDhomme.

Jak Vy vnímáte svoji účast na podobné show?
Byla to nová zkušenost. Pamatuji si, že mi zvonil telefon a tam Milada Karasová přímo s nabídkou. Rozhodla jsem se už jen proto, že se jedná o módu, která je mi blízká.

Jste považována za ikonu nejen u žen, a to díky charakteru vašich vystoupení, jež originální módou inspirují i muže. Cítíte se vůči nim v tomto smyslu zodpovědná?
Když jsem poprvé potkala svého partnera před palácem Akropolis, měl zkrátka ty pohorky a já si řekla: „Jo má je, ale je úžasnej.“ A to je to klíčové, když z člověka mluví osobnost. Je pravda, že za ty roky jsem ho trochu změnila, teď už se snaží. Nejspíš tedy asi mám nějaký pozitivní vliv.

Ani muži by se neměli bát experimentovat a hrát si s kontrasty. Úzké se širokým, nové se starým. Já sama se žádnými trendovými a stylistickými pravidly moc neřídím. Prostě když odcházím z domu, pustím si hudbu a jen beru věci ze skříně. Vše probíhá přirozeně.

Na Prague Fashion Weekendu s módním gurmánem Klárou Vytiskovou

Staré s novým… Vy sama jste známá i tím, že dokážete módu stylově a smysluplně recyklovat…
Já nakupuji hodně i během turné na maloměstech, v sekáčích. Ale nejraději mám jeden obchod v Husitské ulici v Praze. Tam prodávají takový ujetý věci z různých divadelních představení či dokonce z travesty shows. Tíhnu i ke konfekčním značkám, k tomu si třeba pořídím nějaké dražší boty a dohromady to funguje. Jinak ale záchvaty, kdy musím jít nekupovat, netrpím.

Máte potřebu angažovat se v tom, co muži kolem vás nosí?
Pokud se neptají, svůj názor jim nenutím. Každý má svůj styl a já jej respektuju.

Když se ještě vrátíme k PFW, myslíte si, že na něm bylo věnováno dost prostoru i mužům?
Musím se přiznat, že díky ustavičné práci jsem nestihla shlédnout všechny přehlídky, ale komplety, které jsem viděla na modelech v zákulisí, se mi místy i líbily.

Máte někdy tendence navrhovat, nebo si snad dovedete představit, že byste v rámci nějaké značky předvedla svou vlastní linii?
No, kreslím dost šíleně. To kdybyste viděli, tak se vám to bude líbit (smích). Určitě! Jelikož mám teď stále dost hraní s kapelou, tak nad tím nemám čas přemýšlet, ale kdyby nějaká taková nabídka přišla, nebránila bych se. Ale předem vás upozorňuji, že by to zřejmě bylo dost… divoký.

A chtěla byste svým stylem takto přispět i do pánské módy?
Asi ano, i protože si teď tak stylově „opečovávám“ svého manžela a kluky z kapely. Nechtěla bych muže vynechat.

Změnilo vám manželství nějak pohled na pánskou módu? Nezačala jste o ní více uvažovat? Více než předtím?
Řekla bych, že ani ne. Já sama mám ráda pánské oblečení na ženách, takže jsem pánskou módu periferně sledovala vždy. Vzpomínám si, že mi teta vozila pytle z pánského milánského týdne módy, protože tam pracovala. Když to přivezla, tak jsme to považovala za nepoužitelné, ale s postupem času z toho už samozřejmě tahám a ty věci se mi začínají líbit, dokonce je i nosím. Třeba dlouhý pánský svetry, ty já miluju.

KLÁRA VYTISKOVÁ se narodila roku 1985 v Praze a pochází z rodiny hudebníka Vladimira Vytiska, který dlouhou dobu hrál v undergroundové skupině Nerez. Klára se sama začala věnovat hudbě a spolu se svými přáteli založila skupinu Toxique, která originálním a neotřelým stylem získala výsadní postavení na české hudební scéně. S kapelou stihla vydat dvě alba (Toxique – 2008 a Outlet People – 2010) a získat hudební ocenění Anděl za objev roku. Ze své čiré lásky k módě se Klára rovněž stala jedním z ambasadorů projektu Puma Creative Factory a zapózovala si v kampani značky Storm. Letos v září si odskočila k moderování Pražského módního víkendu. Mimo jiné uvádí i hudební pořad Medúza na ČT1.

Tudíž i vy nosíte pánské oblečení?
Jo, Roman (manžel – pozn. red.) teď nosí jednu mojí košili a já jeho svetry. Obvykle si vezmu slimky a nějaký vytahaný svetr na to. To já miluju, volný svetr a k tomu úzké nohy.

Respektujete tedy současný androgynní trend i ve vašem soukromí?
Ne, to asi ne. Tak zatím nosí jen tu jednu košili. To je ještě v pořádku, horší by bylo, kdyby začal nosit moje kalhotky či podprsenku, to už bych měla pochybnosti (smích). Já jsem zas na jednu stranu ráda, že je můj manžel přirozeně maskulinní typ. Ale obecně chápu tento vývoj a myslím si, že je přirozený. Víte, můj partner je také bubeník, tudíž si opravdu neumím představit, jak by se mu bubnovalo třeba v minisukni. (smích) Ne, tak já celkově považuji sebe a to, co nosím, za dost výstřední a nemyslím si, že to tady lidi dokážou překousnout.

A přesto jste přijala účast na české módní akci…
Ano, protože se jedná o módu a ta mě baví. Je silnější než jakékoliv předsudky.

Můžeme se na vás tedy těšit i na příštím PFW?
I když to byla dřina celé dva dny téměř v kuse a i když se těším, až se konečně vyspím, tak určitě! Šla bych do toho zas.