Když v roce 1987 umíral Andy Warhol, byl posledním fotografem, který měl šanci sejmout jeho tvář. Vytvořil tak nejcennější fotografii tohoto legendárního umělce. Mezi jeho klienty, kromě umírajících ikon 20. století, patří snad všechny světové módní magazíny. Je považován za teoretika kýče a příkladného provokatéra. Kromě módy však fotí i známé tváře a s oblibou sobě vlastní vytváří ty nejbizarnější a nejkýčovitější surrealistické koláže, které tiskne na několikametrové plochy, jež s náruživostí pravého rebela vystavuje na odiv na místech, kde jsou nejméně vhodné. David Le Chapelle – americký módní fotograf, konceptuální umělec a vyhledávaný režisér komerčních klipů a filmů.

Le Chapelle v Bratislavě

David začínal v osmdesátých letech v NYC. Toho času se shodou okolností připletl právě k Warholově Silver Factory, která se mu stala osudnou. „Nad ničím jsem nepřemýšlel, jen jsem mačkal spoušť. Naučilo mne to daleko víc, než kterákoli škola,“ vyjádřil se jednou Le Chapelle. Výrok celkem charakteristický, poněvadž práce pro Warhola mu otevřela dveře i tam, kde je předtím měl nejen zavřené, ba dokonce zamčené. V devadesátých letech se věnoval především portrétní fotografii. Vyobrazil tváře nejen hollywoodských hvězd, ale i hudebníků, spisovatelů a politiků. Mezi jeho neznámější portréty patří fotografie Angleliny Jolie, kterou zvěčnil ještě se jejím tehdejším manželem Billy Bobem Thortnem. Dalším jeho známým kouskem je až morbidně pitoreskní fotomalba Michaela Jacksona

Po renomé, jež si na těchto uměleckých kýčích vybudoval, se po roce 2000 vrhnul do světa módní fotografie. Svým kouzlem vtiskl neopakovatelný edgy charakter více jak šedesáti editorialům pro magazíny i-D, Vogue Hommes International, Vogue nebo LOVE.

Avšak Le Chapelle není zajímavý jen jako autor, ale též jako osobnost – výstřední Američan například dlouhou dobu žil v domnění, že je HIV pozitivní a teprve po negativně potvrzených testech se rozhodl, že opustí černobílou fotografii a začne fotit barevně.

Toto rozhodnutí bylo přitom jedno z jeho nejdůležitějších vůbec, protože právě brava je to, co činí Le Chapella Le Chapellem. A na pravého Le Chapella se právě teď můžete jet podívat do nedaleké Bratislavy. Právě Bratislavské městské muzeum vystavuje více jak čtyřicet fotografií éterického umělce, a to až do konce října. Mnozí kritici tvrdí, že tato neobvyklá projekce se bezpochyby stane uměleckou událostí roku. Proto byste si ani vy neměli nechat Le Chapella v Bratislavě uniknout.