Země Beneluxu jsou nezměrnou studnicí talentů v oboru designu a módního návrhářství. Z tamních uměleckých škol vyšly jedny z největších osobností dnešní módy (Ann Demuelemeester, Dries Van Noten a spoustu dalších) a i noví absolventi prestižních akademií mají, zdá se, nakročeno tím správným směrem. Jedním z čerstvých přírůstků do rodiny světového oděvnictví je Holanďan KongYiu Cheng, nyní již bývalý student ArtEZ Art Institute v Arnhemu.

Ještě za studií spolupracoval na produktovém designu se značkami jako Van Doorn Verlichting či Onitsuka Tiger a letos se po opuštění škol rozhodl založit svoji vlastní značku Mister Cheng. Filosofie jeho tvorby je velmi prostá: promyšleně reinterpretovat původní modely pánské obuvi (OxfordDerbyMonaco atp.) tím způsobem, aby byly zcela rozeznatelné, ale s charakteristickým dotykem současné postmoderny.

Pan Cheng

„Jsem fascinován nedokončeným a nedokonalým. Pánská obuv může být, dle mého názoru, daleko expresivnější, ale na to potřebuje zcela nové zpracování, dodat schopnost odlišovat se. A v neposlední řadě musí následovat poslední vývoj v oděvnictví jako takovém,“ říká zakladatel značky, který má nemalé ambice.

Jeho poslední kolekce nese název Second Skin a je součástí řady The Naked Shoes. Tuto „druhou kůži“ vytváří lykra, která obaluje celou obuv. Ačkoli by se mohlo zdát, že takto obuv na osobitosti naopak ztrácí, je tomu právě naopak: právě díky barevné přiléhavé lykře vystupují na povrch všechny detaily bot pod ní skrytých.

Jsou tak dalším přídavkem k Plastic Shoes či Curled Shoes, které Chengovi vydobyly reputaci výjimečného návrháře a vystupující hvězdy pánské módy.