Vizuální dialogy
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Září roku 1983, do tisku jde jedno z dalších obsáhlých zářijových vydání amerického Vogue. Speciální číslo zaměřené na japonskou módu objevuje zdejšího návrháře Issey Miyake. Ke spolupráci je přizván fotograf Irving Penn, jenž má za úkol exkluzivně ztvárnit právě Miyakeho módu. Kolekce fotografií, která vznikla, způsobí doslovný kreativní třesk, z něhož se následujících 13 let spolupráce není schopen vymanit ani fotograf ani sám návrhář.

Po dlouhou jednu dekádu představují Miyake a Penn nejvěrnější a nejproduktivnější kreativní duo fotograf-návrhář. Nerozluční jako Tintin a kapitán Haddock vzájemně doplňují své vize a pod taktovkou společného vkusu se jim 13 let daří zásobovat společnost tím nejvybranějším a zároveň nejšílenějším vizuálním obrazem Miyakeho stylu a Pennova umu.

Jejich úzká spolupráce, jež započala čtyři roky po původním Vogue focení, se stala stínem fotografa v díle návrháře a zároveň označkovala stylem návrháře i práci fotografa. Jen těžko bychom v módě hledali více symbiotickou spolupráci, než tu, jež vytvořili tito dva výjimeční umělci. Avšak výjimečnost nutně následují i pochyby.

Vizuální dialogy

Vztah Miyake a Penn byl zároveň velice podivný, přestože si oba muži svým tvůrčím nadáním rozuměli, Penn nikdy nepřišel na žádnou z Miyakeho přehlídek. Ani jeden z nich nenavštívili svůj protějšek v jeho ateliéru a také (a to je opravdu nepochopitelné, vzhledem k ucelenosti díla) nikdy nekonzultovali, čeho vlastně chtějí společným úsilím dosáhnout.

Hlavním předmětem vzájemného uměleckého obdivu bylo jen měřítko náhody, inspirace a momentu překvapení. Tak dlouhodobé tvůrčí soužití popisuje sám fotograf.

Už jen z povahy věci je zřetelné, že si daný vizuální dialog zaslouží pozornost. Podobnou, jakou vytvořili na poli speciální expozice s názvem Visual Dialogues v Tokijském museu 21_21 Design Sight. A ač je název, vzhledem k chladnému vztahu, jakkoliv absurdní, je přesto výstižný. Když totiž člověk shlédne celou kolekci 250 fotografií, dojde mu, že se o dialog, sic beze slov, bezesporu jednalo, a to nadmíru intenzivní.