Valentino Virtual Museo
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Módní průmysl je jako rychle jedoucí vlak – trvá mu dlouho, než změní směr nebo se začne měnit sám. I proto jsou návrháři a oděvní společnosti na vážkách, přijde-li k novým technologiím. A jak již bylo řečeno, jejich začleňování do módní praxe je vždy otázkou několika let. Z toho důvodu je více než osvěžující, když se do experimentu nepustí mladá krev (jako například před krátkou dobou Nicola Formichetti se svým virtuálním molem), ale naopak starý matador, který je tu s námi již notnou řadu desetiletí. A tak v minulých dnech představil Valentino Garavani, známý jen pod svým křestním jménem, úplně první virtuální muzeum módního designéra se stálou expozicí, do kterého zve veřejnost z celého světa.

Valentino Virtual Museo

Jedná se o stahovatelnou aplikaci, která je připojena k online databázi, jež využívá 3D technologie v reálném čase. Obsah je organizován podle muzejního uspořádání, ve kterém návštěvníci prozkoumávají různorodé galerie. Je odhadováno, že na pokrytí celé expozice by v reálném muzeu bylo zapotřebí asi 10 000 metrů čtverečních. Na této virtuální ploše je pak k detailnímu zhlédnutí přes tři sta šatů, jež jsou doplněny o nákresy, ilustrace, reklamní fotografie, editorialy, záběry z červeného koberce a jiných významných událostí, což každému kusu poskytuje celistvý příběh. Některé úbory jsou doplněny i o komentář samotného Valentina. Návštěvníci mohou dále zhlédnout 95 videozáznamů módních přehlídek – nejstarší z nich jsou ze 60. let. Nemusím podotýkat, že krom velkého uměleckého zážitku se jedná i o skvělý nástroj pro studium módní historie…

Muzeum Valentino si můžete stáhnout na stránce valentino-garavani-archives.org pro systémy Windows a Mac. Za jeho produkcí stojí Novacom Associés – Paris ve spolupráci s Kinmonth-Monfreda Design Project – London.