Stal se otcem naší nové svobody. Byl to výjimečný politik, a i když vstoupil na kolbiště vrcholové diplomacie, zůstal člověkem. Úloha, kterou zastával, vyžadovala disciplínu a takt – věci, jež mu byly blízké, přestože se vždy držel téměř neformálního způsobu jednávání, které mu bylo vlastní díky jeho umělecké kariéře.

Měl kouzlo, jímž si člověka získal. Jako neobyčejná osobnost 20. století si Václav Havel zaslouží všestrannou úctu. A proto jsme mu dnes věnovali místo v exkluzivním vzpomínkovém vydání rubriky Styl osobnosti.

Václav Havel

„Václav má rád modrou,“ utrousila jednou rozverně jeho druhá manželka Dagmar Havlová. A modrá byla skutečně srdcovou barvou ex-prezidenta. I mezi těmi nejmajetnějšími státníky, jež si najímali celý tým stylistů, vypadal elegantně a důstojně, i když mu lidé i dnes rádi připomínají jeho přešlap s krátkými kalhoty.

Jeho cit pro detail, jenž vyjadřoval množstvím drobných broží a doplňků v klopách, činil prostředí mezinárodních návštěv vždy o něco zajímavějším. Jeho neformální elegance s ležérně upravenými límečky povětšinou kostkovaných košilí vsazenými do střihově jednoduchých svetrů přesně specifikovala jeho bohatou osobnost, kterou člověk obdivoval.

Havel se nebál, byl rebel. Neváhal na Pražský hrad pozvat legendární britskou skupinu Rolling Stones a Micka Jaggera přivítat v triku a klubovém saku, provést ho interiéry svého sídla a večer si vychutnal jeho koncert. I u tak ojedinělého a oduševnilého státníka se v podstatě jedná o překvapivý krok. A právě tato odvaha činila Havla tak oblíbeným.

Nikdy si výrazně neupravoval vlasy, až prezidentský post ho naučil česat si je do patky. Tento účes si pak udržel až do své smrti. Že je to konzervativní? Ne, spíše „havlovské“, stejně jako ony modré obleky, kostkované košile, klubová saka a kšiltovky. S Havlem žil duch umělce, umělce s citem pro člověka i pro styl.

Nechť ve vzpomínkách žije navěky!