Za zvuků módy
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Většině z nás se při slově „skulptura“ nevybaví výstřední či rozmarné sochy vytvořené z vycpaných zvířat, starých ponožek, plyšových hraček, proutků či tisíců knoflíků. A už vůbec by nás nenapadlo něco jako skulpturu nosit. Jiný názor má však Nick Cave, americký módní sochař, tanečník a tvůrce koncepčního a performance umění, který je po celém světě znát díky svým sochám Soundsuits.

Za zvuků módy

„Materiál, látka je to, co mi dodává impuls k tvorbě,“ říká Cave. „Nemusím si plyšových medvídků všimnout deset let a pak najednou – wow -, chci je použít. Musím jích však mít velmi mnoho, abych mohl začít pracovat,“ dodává. Všechny jeho „modely“ pak vznikají v jeho ateliéru na katedře módy v Art Institute of Chicago.

Cave v 80. letech vystudoval Kansas City Art Institute, kde se naučil šít. Jeho další kroky pak vedly na umělecké školy v Michiganu a New Yorku. A na konci 90. letech spatřil svět poprvé jeho Soundsuits, které hned při první výstavě v Indianě sklidily obrovský úspěch. Pokud se podíváte video pod tímto odstavcem, hned pochopíte, proč se vlastně jedná o zvukové obleky.

Aby jeho obří nositelné sochy vůbec držely pospolu, využívá Cave techniky uzlů, pomocí níž vytvoří jakousi pavučinovou strukturu. Mnohdy využívá i ocel a jiné kovy, aby do sebe složitější materiály zapadaly. „Koneckonců, stavíme tu trojrozměrnou módu. Kombinace těchto technik s použitými materiály vytváří neobvyklou věc, asociaci s architekturou, můžeme se díky ní zamýšlet i nad funkcí člověka – jako nositele své schránky.“

Nick Cave má za sebou již skoro dvacet samostatných výstav po celých Spojených státech a ve svém úsilí propojování módy se sochařským uměním nepolevuje. Naopak – jeho tvorba je čím dál tím více zařazována i na stránky módních magazínů. Čtenáři si tedy již nemohou nad editorialy povzdychávat: „Tohle už jsem viděl…“