Barcelonské minutky A/W 2012

Po důkladném zpravodajství z týdnů módy v Miláně a Paříži vám dnes přinášíme Minutky ze španělského hlavního města módy – Barcelony. Tam se totiž v minulých dnech představili matadoři módního průmyslu i mladé nadějné talenty španělské a světové módy.

Futurismus Pierre Cardina nám dnes může vyznít snad i směšně, při bližším zkoumání kolekce na podzim/zimu 2012 však zjistíme, že Cardin má opravdu stále co říci. Ačkoli i nadále pokračuje ve své estetice 60. let, která se zrodila právě v jeho ateliéru, šikovně ji aktualizuje do současné podoby, a to použitím technických látek a kůže. Celá kolekce měla díky rovné robustní siluetě nádech 80. let.

LUIS MANTEIGA

Avantgardní návrhář Luis Manteiga ve svých kolekcích pravidelně zpracovává témata španělského kulturního a intelektuálního dědictví. Letos se však do budoucnosti vydal zcela bez této zátěže a představil kolekci inspirovanou komiksy 50. a 60. let, ve kterých je budoucnost vyobrazena v absurdních konturách. Pánské třpytivé boty na vysoké platformě, brýle ze střepů barevného skla, lesklé umělé materiály a semiš ve společnosti zlata a stříbra vytvořily přímo dech beroucí kolekci na podzim/zimu 2012.

DER METROPOL

Drsné prostředí města v kolekci podzim/zima 2012 představila značka Der Metropol. Její urban je místo obehnané dráty (samozřejmě bavlněnými) s hrubou pouliční kulturou. Nic však není takové, jak se zdá – celou přehlídkou se v duchu symbolismu táhl motiv smrti tvořený synkretisticky mícháním znaků judaismu, afrobrazilských náboženství i islámu.

MANUEL BOLANO

„Milion slibů, milion jizev“ – tak zněl podtitul nejnovější kolekce Manuela Bolana, několikanásobného vítěze ceny za nejlepší dámskou kolekci v rámci BFW. Pánské řadě na podzim/zimu 2012 vládla nespokojenost se světovým uspořádáním a přísahy, které končí hlubokými ranami pro celou společnost. Modelové vypadali skoro jako řezníci, jimž krev potřísnila pracovní uniformu v zajímavých grafických vzorech.

KRIZIA ROBUSTELLA

Sama návrhářka Krizia Robustella nazvala kolekci podzim/zima 2012 Sport Deluxe. Mícháním sportovních střihů s materiály, které by byly jinak použité na formálních oděvech. Tím si Robustella vytváří svůj vlastní svět, do kterého přenesla fantaskní motivy a exotické barvy.