Oxford, derby, ghillie a monk strap – čtyři původní modely legendární brougues obuvi. Obuvi, která je v češtině volně překládána jako střevíce. A opravdu, brogues platí jako jakési pánské střevíce, které napříč historií módy a národnostních překlenutí uchvátily pánský styl v průběhu posledních několika sezón.

Evergreen: Brogues

Brougues nacházejí svůj původ ve skotské a irské tradici. Brougues získaly svůj název ze staroskotského slova brōg, tedy doslova “nohu pokrývající” a původně se používaly k tanci. Dnes by však jen málokoho napadlo s nimi vyrazit na parket. Jejich hlavním účelem v jednadvacátém století je především stylovost a pohodlí, s jakým brougues vystupují jako hlavní trend v pánské obuvi další letní sezóny.

Jaro/léto 2011 totiž zaznamenává naprostou hysterii, jež působí ikonické brougues modely na vysoké platformě značky Prada. Během několika měsíců po uvedení na trh se tato moderní varianta historické obuvi stala nejimitovanějším kouskem v pouličních outfitech veškerých milovníků módy, blogery začínaje a profesionálními editory konče. Paradox, že zrovna ty nejbarevnější a na nejvyšším klínu posazené brogues známá italská značka nakonec ani neuvedla do produkce.

Tento fakt se však zdál zanedbatelný, protože ve fotoeditorialech mnoha módních periodik se zrodilo nové “božstvo” na poli pánských bot. A ono nadneseně přezdívané božstvo pokračuje se svým nadpozemsky čistým údělem dál. I skrze nadcházející letní sezónu. A o další ikonické modely se postarala znovu značka Prada.

Přepracované koncepty původní brougues z roku 2011 byly bez přemýšlení opět prohlášeny za boty sezóny a tím pádem i ostatní značky nezaspí na vavřínech a brougues zahrnou do svých kolekcí. Proto se připravte na další vlnu brogues hysterie. Tentokráte sice o něco slabší, ale stále stejně přesvědčivou.