British Fashion Council, nezisková organizace podporující britské módní tvůrce, spojila své síly se značkou River Island, aby společně vytvořily nový projekt zaměřený na odvětví módního filmu. Počin s názvem Fash/On Film má za úkol přirozenou cestou zprostředkovávat a navazovat tvůrčí vztahy mezi návrháři a filmovými tvůrci se zájmem o módu.

Iniciativa započala realizací stanovených cílů už během právě probíhajícího londýnského týdne módy. Pro London Fashion Week si totiž organizace Fash/On Film připravila hned několik exkluzivních projekcí již vzniklých filmových děl, která se zaměřují na novou a neotřelou módu.

Nové obzory módního filmu

Společenství Fash/On Film zároveň hledá nové režisérské talenty, kteří by mohli přispět do archivu nově vznikajícího žánru, a zprostředkovává mezi nimi a návrháři dialog, jež slouží k propojení obou kreativních oborů. Mladí talentovaní filmaři získají nejprve profesionální kurz odborné produkce a poté budou výsledky jejich tvorby prezentovány na dalším londýnském týdnu módy – tedy v září tohoto roku.

Ale už ten únorový nabídl velmi zajímavé projekce: kupříkladu film čerstvého absolventa britské prestižní školy Royal College of Art Juliana J. Smithe, jenž vytvořil svůj autorský snímek za sponzoringu zmíněného mentora, značky River Island.

“Skutečná elegance se nachází pouze ve vaší mysli. Pokud ji tam máte, vše ostatní přichází samo.”

Zároveň však proběhlo výjimečné uvedení dokumentárního snímku The Eye Has to Travel o obdivuhodné osobnosti Dainy Vreeland.

Diana Vreeland, vizionářka a prakticky zakladatelka statusu módní editor, pracovala pro mnoho legendárních módních magazínu, Vogue nevyjímaje. Diana se také ke sklonku kariéry zapsala do historie módy svou pečlivou prací pro Costume Institute, jenž spadá pod Metropolitní muzeum umění v New Yorku. Diana Vreeland se nebála bez nadsázky či ironie pokládat otázky, které v průběhu 20. století zkoumaly hlubší aspekt módy než jen ten estetický. A právě proto byl bohatý odkaz její osobnosti tím správným zahájením Fash/On Film projektu, který, jak doufáme, bude úspěšně představovat nové tváře v žánru, který nám vyrůstá před očima.

(Videoukázky v textu představují krátké módní filmy, jež byly promítány v rámci LFW organizací Fash/On Film.)