Je móda umění, či nikoliv? Ačkoli se názory různí, sama móda vyhledává spojení s uměleckými výšinami čím dál tím častěji. Z poslední doby si připomeňme například 24 Hour Museum Prada, kde daleko více záleželo na koncepční myšlence než na vystavovaných dílech.

Snad klasičtější pojetí vztahu módy a umění nabízí Louis Vuitton: navzdory přípravám kolosální expozice Marca Jacobse, která otevře své brány 9. března v pařížském Arts Décoratifs, rozjíždí Vuitton své plány na více frontách. S novou výstavou v Tokiu se dokonce snaží jednu takovou pokořit.

Do neznáma s Louis Vuitton

Cosmic Travelers – Towards the Unknown, tedy Vesmírní cestovatelé směřující do neznáma, nás zavedou až na samotný okraj soudobého japonského umění. Jedná se o první výstavu v prostorách Espace Louis Vuitton Tokyo, na které se představují přední osobnosti celého uměleckého hnutí.

Středobodem celé expozice je postava Noriyuki Haraguchiho (1946), japonského umělce, který ve své tvorbě spojuje západní motivy s japonskou avantgardou. Okolo něj pak stojí čtyři mladé tváře ze 70. a 80. let: Ataru Sato (1986), Tomoko Shioyasu (1981), Takagi Masakatsu (1979) a Go Watanabe (1975). Spojením dvou artových generací tak vznikl průhled japonským umění 20. století na pozadí měnících se trendů a médií.

Každý z umělců tvoří a posléze prozkoumává po svém svůj vlastní vesmír, vizi nově vytvořeného světa, který může být postaven na oleji, kovu, papíru, inkoustu nebo celuloidovém pásku.

Celý prostor výstavy je uspořádán tak, aby co nejvěrněji napodobil výpravu kosmické energie od temnoty ke světlu. I proto se často mění: výstava nebude nikdy vypadat stejně, ať už přijdete v jakýkoli den.

(Výstava je otevřena až do 6. května 2012. Vstupné je zdarma. Areál Espace Louis Vuitton Tokyo se nachází na adrese Louis Vuitton Omotesando Bldg. 7F 5-7-5 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo.)