Trendy jaro/léto 2012: Pohlaví už není překážkou
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Je zvláštní, jak dějiny dokáží zatočit s něčím tak prvotním jako rozdělení na muže a ženu. V historii západní civilizace se střídají období, které favorizují to či ono pohlaví. Jedná se vždy o směsici společenských, ekonomických a politických faktorů, které ovlivňují ony misky vah

V módě tomu není jinak. V našem technokratickém postmoderním chápání módy je muž vnímán poněkud stroze a je vystaven daleko větším limitům a soudům než ženy. I proto se může zdát těžko uvěřitelný historický fakt, že až do francouzské revoluce patřila móda skoro výlučně mužům.

Trendy jaro/léto 2012: Pohlaví už není překážkou

Už několik sezón však můžeme pozorovat narůstající trend, který došel zatím svého největšího rozpuku v následující sezóně jara a léta 2012. Překážky pohlaví byly odstraněny a návrháři začali do pánského šatníku zahrnovat i doposud ryze dámské kusy, které se na mužích objevily naposledy za dob baroka.

Jedním z největších překvapení této sezóny byly bezesporu pánské šaty, do kterých se odvážně pustil Rick Owens. Koneckonců, jaký jiný kus oděvu je praktičtější pro teplé letní dny, než právě dobře střižený jednolitý kus lehké látky? Muži v Owensových šatech neztratili ani nic ze své mužnosti a dalo by se říci, že tomu bylo spíše naopak – Owensova verze podtrhla mužnou drsnost a agresivitu.

Rick Owens však nebyl jediným návrhářem, kterému učarovala volnost rozevlátého kusu látky. Do své kolekce ji v podobě šatů zařadila i značka Mugler, jejíž modely evokovaly představy božského Olympu ve světě virtuální Matrixu. Cestou viktoriánské Anglie se pak pustila Rei Kawakubo a její Comme des Garçons, jejíž garçons si užívali jak šatů, tak pánských sukní. Pozadu v tomto směru nezůstal ani pionýr Givenchy se svou tropickou řadou.

Pohlaví tedy v módě již není překážkou, otázkou však zůstává, jak velké zábrany má společnost. A v neposlední řadě kolik odvahy vlastně muži mají. Nakonec ale všechen vývoj musí mít svůj začátek. Proto vám MAUDhomme přeje hodně kuráže do další sezóny!