Minulé léto musely sluneční erupce dosáhnout svého pětiletého maxima. Skutečně! A naše mysl pod přívalem slunečních paprsků zřejmě zmutovala v továrnu na výrobu lascivních pokusů o zviditelnění pánské sexuality. Jinak si totiž nelze vysvětlit obsesi minulého léta, jejímž předmětem se stala zkrácená délka pánských šortek.

Ale neradno předestírat, na povrch se praxe „spodního prádla v ulicích města“ začala postupně dostávat již během jara a léta 2010, a to v rámci podezřele elegantních námořnických variací. Trend zkrácené délky šortek tak následoval v podstatě prehistorické trendy z amerických padesátých let, kdy byla tato část oděvu na pohodlném předměstí uměle pěstované idyly vnímána jako neodmyslitelná výbava správného muže při grilování.

OUT: Krátká délka

Krátké šortky se pak do centra zájmu vyhouply ještě během diskotékových dekád, tedy v 70. a 80. letech, kdy jejich kýčovitá estetika vygradovala. Troufnu si hádat, že právě z této doby, kdy byly extrémně upnuté kraťasy standartní pouliční výsadou, se zachovala nelogická označení pravonosič a levonosič… Tento těsný střih nás však naštěstí loňské slunné období nezastihl a v případě léta 2012 lze rovněž hovořit o podobném štěstí, poněvadž se s takto krátkou délkou (až na výjimky) již nesetkáme.

Návrháři si zřejmě uvědomili, kde se stala chyba. Tyto plážové kraťasy si totiž oblíbili především vyznavači kulturistiky s bujarou hrudní kšticí a bulteriérem v podpaží a chlapci následující trend vychrtlosti s mravenčími končetinami. Vizuální kontrast a zřejmá nevhodnost tohoto oděvu pro dané skupiny tedy nakonec vyprovokovaly odezvu a móda se zpět vrátila ke zlaté střední cestě, kterou představují šortky nad kolena, či minimálně přesahující polovinu délky pánského stehna. Obléci krátké nohavičky se totiž sluší jen v soukromí hotelové pláže.