V Praze se tento pátek, 30. března 2012, uskuteční již 8. ročník projektu Shooting Fashion Stars, v jehož rámci představí své dámské i pánské kolekce mladí čeští návrháři, jmenovitě Hana Frišonsová, značka La Formela, jež svými brýlemi přispěla i do nejnovějšího editorialu MAUDhomme Memoirs of Weirdness, Ivana Kaňovská a Petra Pluháčková.

Shooting Fashion Stars 2012

Projekt Shooting Fashion Stars je u nás již zavedenou platformou pro nastupující generaci módních designérů. Samotná show umožňuje prezentaci práce vybraných návrhářů veřejnosti a médiím. Na pátečním slavnostním a zároveň i soutěžním večeru usednou do poroty módní fotograf Karel Losenický, akademický malíř Martin Pavala, módní návrhář Jakub Polanka, stylistka a módní režisérka Oldřiška Křížová, se kterou jsme vám před několika měsíci přinesli exkluzivní rozhovor, a ředitelka projektu Janina Šlemínová.

Novinkou pro tento rok je Fashion Stars Showroom, neboli všem fanouškům módy přístupné území v Galerii Mánes, kde si budete moci koupit oděvy z kolekcí na jaro/léto 2012 od českých návrhářů a značek přímo za asistence tvůrců. Showroom bude otevřený celý víkend 31. 3. – 1. 4. od 10 do 20 hodin.

UKÁZKY Z KOLEKCÍ, KTERÉ BUDOU PREZENTOVÁNY NA SFS 2012

 

Kolekce Hany Frišonsové “Sleepwalkers” (Náměsíčníci) pracuje s mnoha kontrasty – čistota a syrovost, pevnost a splývavost, nositelnost a abstrakce. Hlavní části řady tvoří kápě, košile a šaty, které se mezi sebou volně prolínají. Materiál podporuje znázornění postupného rozkladu a odlehčení, a tak přechází od kovových šperků přes kožené légy a plátěné košile až po vzdušné hedvábné kapuce.

Návrhářka se podobně jako ve snu zaměřuje na důležité detaily a vše ostatní potlačuje a nechává volné a nezačištěné. Výsledek působí jako undergroundová, ale zároveň precizně vypracovaná kolekce.

Značka La Formela na SFS 2012 vystoupí s novou kolekcí Raven’s Flight, která zpracovává téma převtělení se do černého havrana v kontrastu s myšlenkou vnitřní záře osoby určované černou a bílou barvou. Modely jsou za sebou řazeny tak, aby zachytily člověka nesoucího svoji duši hluboko v těle.

Celá řada je pojatá vývojový cyklus opeřence. Nenarušené mládě je přirovnáváno k čisté zářivé duši člověka a dospělý opeřenec zabalený v černém peří k tajemně uzavřené osobě. Okraje přírodních materiálů nejsou záměrně začištěny, aby působily surově a souzněly s roztřepeným peřím.

Bílá barva se objevuje na hedvábné organze nebo opět v podobě peří, které je podsvícené diodovými pásy. Oči, jež odrážejí vnitřní svět člověka, jsou symbolicky zakryty netradičními brýlemi.

Kolekce Ivany Kaňovské, Tension, je inspirovaná životním stylem současné, moderní, nezávislé ženy – bojovnice, světem hrdinek z filmů science fiction, problematikou současné bezpohlavní sexuální orientace, světem latexu a fetiše. Pro zpracování kolekce byly využity 3D technologie a postupy využívané v průmyslovém designu.

Jednotlivé modely kolekce staví návrhářka na hranici oděvu, sochy a objektu, které fungujícího v symbióze s tvarem lidského těla. Oděvy jsou tvořeny hladkým a lesklým latexem, silikonovými kompozitními strukturami, kovovými materiály, sklolaminátem či skleněným dojmem působící PVC folií. Technologické zpracování celé řady posouvá oděv do polohy future fashion, zároveň však zachovává tradiční oděvní formy a postupy.