Pro Evropana je v podstatě těžké popsat zážitek z kultury tak vzdálené, jakou je ta japonská. O to více, když pro nás nepochopitelné kombinace a konotace na módních přehlídkách vidíte na každém kroku i na ulici.

MAUDhomme vás ovšem dnes zve k rozšíření obzorů. Minulý týden se i přes nešťastné výročí konal v Tokiu týden módy, jehož pánskou část vám nyní přinášíme.

Tokijské minutky A/W 2012

MIKIO SAKABE

Duo Mikio Sakabe se v již tak dosti rozmazaných hranicích japonské módy vydalo do dosti “ujetých” končin. Modelové se představovali jako pánské verze lolitek, školaček, princezen – a to se vší výbavou. Nechyběli legíny, boty na vysoké platformě, svetry s námořnickými klopami, sukně, šaty ani blýskavé koruny. Naproti bezpohlavnosti, kterou ještě umocňovala růžová, světlé odstíny modré i žluté a manga výrazy modelů, v celé kolekci stály teplákové soupravy, které jakoby vypadly z hnutí fotbalové módy 90. let.

YOSHIO KUBO

Yoshio Kubo se rozhodl, že ve své kolekci na podzim/zimu 2012 reviduje sportovní alpinistické oblečení. A jeho městsky-umělecká reedice se mu povedla; v podstatě dal vzniknout zajímavé kombinaci „edgy horala“. Technické materiály potisknul zvětšenými vzory a monochromatickému stupni jednotlivých modelů šikovně vtiskl moment překvapení a experimentu pomocí vrstvení jednotlivých kousků oděvu.

FACETASM

Kolekce značky Facetasm na podzim/zimu 2012 byla typickou přehlídkou nového urban oblečení, které si nebere servítky s jakoukoli uměleckou kohezí a nestojí mu v cestě nátlaky módnímu průmyslu. Na druhou stranu byla však celá řada až překvapivě trendy. Hiromichi Ochiai do celé edice velice šikovně vpracoval kůži, leopardí vzor, županovitý střih, overaly i kožešinu. Takováto směsice jde sice možná až příliš okatě po úspěchu, nelze jí však upřít náboj.