Neuskutečnitelné rozhovory
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Dvě ženy, dvě návrhářky, dvě legendy. Obě se narodily v italském středisku módy, v Miláně, a svojí až rozvratnou činností v oděvním designu i umění vytvořily zcela nový pohled na módu i oblečení jako takové. Nikdy se však nesetkaly – jedna zemřela v roce 1973, kdežto ta druhá začala tvořit až v roce 1978. Současný svět už nám však dovoluje provádět nemyslitelné. Připojte se tedy k neuskutečnitelným rozhovorům dvou učebnicových ikon Elsy Schiaparelli a Miucciy Prada.

Impossible Conversations – takový je název nové výstavy, která v newyorkském kostýmním institutu Metropolitního muzea otevírá již 10. května. Po expozici Savage Beauty, která se zaměřovala na estetiku Alexandera McQueena a trhala rekordy návštěvnosti, přichází MET s naprosto odlišným pojetím světa i módy – tím ženským.

Neuskutečnitelné rozhovory

Prada i Schiaparelli se díky dělícímu horizontu dekád nikdy nesetkaly, jejich životy však nesou řadu stejných či podobných prvků. Vyrůstaly v přísně katolickém prostředí movité rodiny, aby se později staly feministkami. Ani jedna nevystudovala návrhářství nebo se naučila šít, přesto jsou považovány za jedny z nejvýznamnějších návrhářek své doby. Ve svém díle již od počátku bojují proti zažitému řádu chic, který je v jejich tvorbě podrobován detailní pitvě a znovu složen do podob podléhajících osobitému pohledu na svět a současné umění, zápasu proti dobrému vkusu i škodolibému humoru.

„Po McQueenovi jsme chtěli poukázat na odlišný aspekt módy: co ženy dokázaly v dámském odívání. (…) Shodou náhod jsme v té době dostali sbírku tvorby Elsy Schiaparelli, museli jsme však najít návrhářku, která by podobným způsobem posouvala možnosti konvenčního oblečení až k jeho extrémům,“ říká Harold Kuda, hlavní kurátor kostýmního institutu MET.

Schiaparelli a Prada v jeho síních stojí v juxtapozicích ve výmluvných kategoriích: Waist Up/Waist DownUgly ChicHard ChicNaif ChicThe Classical BodyThe Exotic Body a The Surreal Body, jejichž ukázky si můžete prohlédnout i zde na MAUDhomme. Jejich srovnání je tedy ryze lineární a formální – jinak to totiž ani není možné. Jak sama Prada podotkla, „(…) srovnávají peří s peřím, etnické vzory s etnickými vzory, ale musí se brát v úvahu, že Schiaparelli a já vycházíme z jiných dob a jsme si naprosto protichůdné.“

Výstava však poukazuje i na zřejmá fakta, která však mohou pouhým pozorovatelům lehce uniknout: pro Prada i Schiaparelli není móda jen sezónní konzum, slouží jim jako nástroj k vyjádření komplexních idejí, které nejenom reflektují, ale také odpovídají více či méně patrným kulturním, společenských a politickým postojem svých ér. Svojí tvorbou konfrontují normativní konvence jako vkus, krásu, glamour a ženskost, které v jejich tvorbě dostávají zcela nový obsah a kontext.

Rozhovory těchto dvou velkých signoras módy 20. i jednadvacátého století jsou mimo vystavené oděvy podpořeny i sérií videí, které celou expozicí provázejí a které vznikly ze sestříhaných rozhovorů, jež Prada a Schiaparelli během svých životů každá poskytla. Ty se objeví v tištěné podobě i v knize, která k příležitosti celé expozice vychází na sklonku května a června.