Generace 0
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Surrealistický naturalismus – pracovní označení nového uměleckého směru, který pohlcuje obrazy dnešní mladé generace fotografů. Vyznačuje se především minimem stylizace a bizarní kompozicí, jež osoby a předměty zachycuje ve formě příznačně opisující jejich skutečnou podstatu, aniž by je tlačila do nepřirozených a uměle vytvořených kontextů. Zároveň si však tato nastupující skupina talentovaných umělců ráda hraje s kontrasty a tam, kde si jednou vystačí s málem, se podruhé snaží daný snímek vyztužit maximem záhadné tematiky, která však nikdy nepodléhá příjemné estetizaci.

Takové snímky budou v příštích dnech představeny na kultovním festivalu ve francouzském městečku Hyères. MAUDhomme pro vás z desítky vynikající talentů vybral tři výjimečné ženy – fotografky, které si zaslouží vaši pozornost.

Generace 0

HANNA PUTZ

Rodilá Vídeňačka s modrou krví britské aristokracie v žilách se vyžívá v ultranaturálních situacích. Zachycuje své idoly v momentech, v nichž jsou jejím zásahem jakoby vyrušeni. Hanna nedbá pravidel klasické fotografie a své snímky prý tvoří ze zásady impulzivně.

BREA SOUDERS

Notoricky známý příběh amerického road movie ztělesňuje osud této mladé fotografky ze státu Maryland. Jednoho dne se zkrátka vzbudila s pocitem, že tlející město je místem k záhubě, a odjela procestovat Evropu. Zdánlivý pud se však proměnil v kariérní předurčení. Brea pracuje s atmosférou chladivého zobrazení objektů, které svým mlčením, zavřenýma očima nebo odvrácenou tváří vyprávějí paradox bohatého příběhu skrytého za zdí němoty.

OLGA CAFIERO

Italko-Švýcarka se v rámci její obsese renesanční malbou soustředí na klasické zachycení proporcí a siluety. Její smysl pro přenesení klasické kompozice do bizarního kýče 21. století je zábavný a v žádném případě pitoreskní.